Hrad a zámek Dolní Kounice

Dolní Kounice, Brno a okolí, Jižní Morava
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Nad obcí Dolní Kounice v malebném údolí řeky Jihlavy, zhruba 30 kilometrů jižně od Brna, se tyčí starobylý hrad a zámek. Během letních měsíců ožívá různými jarmarky a slavnostmi.

Autor článku: Petr Kouba, 25. září 2020

Trocha z historie 

Goticko – renesanční hrad a zámek v Dolních Kounicích patří k nejstarším dochovaným památkám v České republice. Byl původně postaven jako jediný klášterní hrad na našem území. Ve 13. století měl ochránit sestry premonstrátky z nedalekého kláštera Rosa Coeli. Když klášter v 16. století zanikl, hlavní palác byl přestavěn na renesanční zámek. Můžete v originále vidět jedinečnou architekturu z roku 1280 i let dřívějších. 

Na Hradu a Zámku Dolní Kounice objevíte architektonické skvosty

Areál si můžete prohlédnout s průvodcem. Už na začátku prohlídky vás upoutá krásná hřebínková klenba u vstupu do hlavního paláce. Budete mít možnost zhlédnout tři hradní brány, bývalé vodní příkopy a mosty, které dříve byly padací. Vaši pozornost upoutá gotický systém hradeb i věží, který se zachoval až do současnosti. Prohlídkový okruh je v hlavním paláci. Čekají vás tam architektonické lahůdky. Prohlédnete si Zelenou komnatu, v níž se mladí panoši připravovali na rytířský stav. Uvidíte částečně dochované zámecké střílny. Nahlédnete do původní černé kuchyně a hodovního sálu. Unikátem je točité samonosné pískovcové schodiště. Vlastníkem zámku je nyní soukromá společnost, která zde provádí opravy. I přesto se návštěva celého areálu pro vás stane nezapomenutelným zážitkem. Můžete se také podívat z bývalé knihovny na Dolní Kounice. Je to krásný výhled.  

foto: hradkounice.cz

Apartmány v hradním podkroví

Současní vlastníci zámku se rozhodli při opravách střech na hlavních budovách vytvořit podkrovní apartmány, které nabízejí zájemcům i k dlouhodobému pronájmu. Mít apartmán přímo na zámku je přitažlivé. Je však třeba si jeho výstavbu předem zaplatit. 

Tipy na ubytování

Zámek ožívá během roku řadou akcí

Volná plocha za sýpkou je nesčetněkrát do roka využívaná pro pořádání různých společenských akcí. Určitě je dobré sledovat, co se tam aktuálně děje. Velmi oblíbené jsou například Slavnosti POLOPRO aneb poctivých lokálních produktů. Pořádají je farmáři a nezisková společnost Hradní Spolek. Chtějí tím obnovit 735 let tradice. Nabízejí kvalitní potraviny a produkty tuzemských výrobců. O sobotách jsou tu i různé festivaly. Například Červen červený jak růže květ, Marmeládafest, Sklizeň a Klobáskofest, Strašidla na hradě, Rodinné dny, Rytířské turnaje a další. 

Občerstvení

V areálu zámku není v době, kdy zde nejsou akce, občerstvení. Můžete využít například služeb restaurace Hotelu Vinium Coeli na Masarykově náměstí v Dolních Kounicích. Po silnici Hlavní je od zámku vzdálena necelý kilometr. 

Přístupnost a parkování

Přímo pod hradem je k dispozici parkoviště. 

Poloha na mapě

Tip na výlet v okolí

Jak žily premonstrátky?
V Dolních Kounicích se můžete vydat i ke zřícenině kláštera Rosa Coeli. Jde o památkové chráněný areál jedné z nejvýznamnějších gotických sakrálních staveb ve střední Evropě. Uvidíte torzo ženského premonstrátského kláštera z roku 1181. Původně byl dřevěný, pak přestavěn v gotickém stylu a vypálen Švédy. Současná podoba je z přelomu 17. a 18. století. K vidění je i zřícenina kostela Panny Marie. Z areálu zámku se tam dostanete pěšky, vzdálenost je necelých 300 metrů.

Křížovou cestou ke kapli
K chloubám obce Dolní Kounice patří i křížová cesta, která vede  zhruba 300 metrů z města ke kapli svatého Antonína. Pochází z druhé poloviny 18. století. Začíná na konci Náměstí Míru v Antonínské ulici. Každá ze 14 vyzdobených výklenkových kapliček, které si po cestě můžete prohlédnout, je chráněnou kulturní památkou. Křížová cesta vede po turisticky značené červené značce k domu č.p. 33. Pak odbočíte doprava na přírodní, strmou trasu až ke kapli.  

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.