Hora a rozhledna Velká Deštná
Deštné v Orlických horách, Orlické hory a Podorlicko

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
10/10

Pokořte královnu Orlických hor. Užijte si výhled na Orlické hory u nejvyššího bodu těchto českých hor. Vyjděte na Velkou Deštnou a navštivte nově zbudovanou rozhlednu. Zažijete krásný výhled do širokého okolí a nezapomenutelný pocit z úspěšného výšlapu.

Autor článku: Radomír Němeček, 24. srpna 2020

Hurá na vrchol

Vydejte se zdolat královnu Orlických hor Velkou Deštnou. Nejvyšší vrchol Orlických hor naleznete v nadmořské výšce 1115 metrů nad mořem. V roce 2019 byla na jejím vrcholu slavnostně otevřená nová rozhledna. Rozhledna je vysoká 19 metrů. Z vrcholu rozhledny budete mít nádherný výhled na polské Stolové hory, Králický Sněžník a Krkonoše. Dokonce můžete dohlédnout až na vzdálený vysílač Ještěd.

foto: David Stejskal

Jak na Velkou Deštnou

Na Velkou Deštnou se můžete vydat z několika směrů, ale pouze pěšky nebo na kole:

Z Deštné v Orlické v horách

Vyvezte se sedačkovou lanovkou na Studený vrch. Odtud přes Luisino údolí až na vrchol. Pokud nebude lanovka v provozu, pak nejprve po zelené na Studený vrch. Délka trasy: 3,3 km (jedním směrem). Převýšení: 246 metrů (od vrcholu lanovky) a jestli půjdete z centra Deštné tak 450 metrů.

Z Luisina údolí

Automobil můžete zaparkovat v Luisině údolí a odtud se dostanete až na vrchol Velké Deštné. Jedná se o zkrácenou cestu z Deštné, kdy vynecháte první část. Délka trasy: 1,9 km (jedním směrem). Převýšení: 239 metrů

Ze Šerlichu

Velmi populární cesta je po hřebenovce ze Šerlichu, který se nachází kousek od vyhlášené Masarykovy chaty. Délka trasy: 3,5 km (jedním směrem). Převýšení: 139 metrů.

Další trasy na Velkou Deštnou

Variant jak na Velkou Deštnou je opravdu hodně. Další možnosti jsou od Orlického Záhoří, Zdobnice či polské strany. Jakmile pokoříte vrchol královny Orlických hor.  Jakmile dorazíte na vrchol, čeká na vás posledních 19 výškových metrů a jste na vrcholu rozhledny. Přejeme Vám krásný výhled.

Kde se občerstvit

Po zdolání vrcholu si každý zaslouží nějaké to občerstvení. Kiosek Srub se nachází 300 metrů od rozhledny a je celoročně otevřen. 

Vstupné

Objekt je přístupný zdarma

Otevírací doba

Objekt je přístupný celoročně

Parkování

K objektu je nutné dostat se po svých. Automobil ponechte v jednom z výchozích bodů vašeho výletu: v Deštném, na parkovišti v Louisině údolí nebo na Šerlichu. Počítejte s tím, že kapacita parkoviště na Šerlichu a Luisině údolí je omezena.

Poloha na mapě

Kam do okolí?

Již jen v samotném Deštném v Orlických horách máte hned několik možností, kam se zajít podívat. Zkuste navštívit Muzeum turistiky, zimních sportů a řemesel nedaleko od náměstíčka. Expozice je zajímavá pro děti i dospělé a otevřeno je celoročně. 

Poděkování

Nádherné fotografie rozhledny nám poskytl pan fotograf David Stejskal.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Deštné v Orlických horách

Štítky

 • Poznávací
 • Tisícovky
 • Cestování se psem
 • Pro rodiny s dětmi
 • Pro dva
 • Amazing places
 • Rozhledny
 • Pro seniory
 • Vyhlídky
 • Příroda
 • CHKO
 • Hory a pohoří
Jak se vám líbí článek
10/10
Podělte se s přáteli

Aktivity a zajímavosti v okolí

Nenašli jste co hledáte? Zkuste v okolí:

Chata Kunc

Orlické hory a Podorlicko Deštné v Orlických horách

0/10

Vila Marianna

Orlické hory a Podorlicko Deštné v Orlických horách

0/10
Cena od 415 Kč do 1000 Kč