Gotický hrad Švihov a Tři oříšky pro Popelku

Švihov, Klatovsko, Západní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Autor fotky: www.hradsvihov.cz

Vodní hrad Švihov je oblíbenou návštěvnickou destinací. Najdete ho v údolí řeky Úhlavy na trase z Plzně do Klatov a Železné Rudy. Návštěva hradu je opravdu nevšedním zážitkem. Překvapí vás svým rozsahem i bohatostí nabízených prohlídkových okruhů. Určitě si nenechte ujít okruh, který připomíná natáčení oblíbené pohádky Tři oříšky pro Popelku.

Autor článku: Radomír Němeček, 25. března 2020

Historie vodního hradu Švihov

Již ve 14. století se místní šlechtic Vilém ze Švihova rozhodl vybudovat opevněnou tvrz, obehnanou rozsáhlým vnějším a vnitřním vodním příkopem, v případě potřeby naplněnými vodou ze tří okolních rybníků, které napájí řeka Úhlava. U tvrze vzniklo i  městečko s farním kostelem. Jenže za husitských válek byla tvrz dobyta a zničena. V roce 1480 tedy nechal na místě postavit gotický kamenný hrad Půta Švihovský z rodu Rýzmberků.  I když za třicetileté války městečko vyplenili pro změnu Švédové, hrad se jim dobýt nepodařilo. 

Hrad Švihov dnes

Hrad vás oslní už zvenčí svým rozsahem a také opevněním. Obklopuje ho hradební zeď s obrannými baštami, vše lemuje vnější vodní příkop. Když vejdete vstupní branou do jádra hradu, ocitnete se jako v pohádce. Uvidíte severní a  jižní palác, nad nimiž se tyčí vysoká věž, objevíte zde také kapli, překvapí vás druhý, tentokrát vnitřní vodní příkop a po obvodu jádra můžete obdivovat další čtyři bašty - zelenou, modrou, červenou a zlatou.  Zjistíte tak, jak byly pro někdejší majitele důležité obranné funkce. Možná se návštěva stane inspirací pro vaši tvorbu. Mnozí se již úspěšně pokusili hrad zvěčnit různými formami.  V pokladně pořídíte spoustu pěkných suvenýrů, které vám výlet připomenou. 

Vodní hrad Švihov - nádvoří ; Foto: www.hradsvihov.cz

Zajímavosti

V roce 1973 hrad zaujal filmaře, kteří zde natočili dnes již legendární pohádku Tři oříšky pro Popelku. A víte, že právě obranný vodní příkop kolem hradu velmi zkomplikoval situaci místním lidem v obci  při povodních roku 2002? Úhlava se vylila z koryta a vytvořila jezero s pětimetrovou hloubkou vody. Obec se tak zapsala do historie jako jedno z povodní nejpostiženějších míst západních Čech.

 

Prohlídkové okruhy 

  • Hrad - život na šlechtickém sídle: nejprve vstoupíte do Červené bašty s písárnou, přes parkán pak postoupíte do severního paláce, kde  nahlédnete například  do ložnice hradní paní, zavítáte do kaple Panny Marie a uvidíte, jak vypadal hodovní či taneční sál. Na závěr vás čeká návštěva zbrojnice.
  • Kuchyně – zázemí šlechtického sídla: v tomto okruhu se seznámíte s technickým zázemím hradu. Podíváte se do sklepů jižního paláce, kde se dříve skladovaly rychle se kazící potraviny. Prohlédnete si chlebový sklep, přes strážnici dojdete do hejtmanské kanceláře a nahlédnete do  černé kuchyně. 
  • Věž – od zříceniny k památce: do tajů památkové obnovy vás zavede třetí okruh. Spatříte stavební prvky věže, které se zde zachovaly, a otevře se vám z nejvyššího patra výhled na město a údolí Úhlavy. 
  • Popelka - za tajemstvím Popelčina střevíčku: oblíbený okruh, který připomíná natáčení legendární pohádky Tři oříšky pro Popelku, se nachází ve čtyřech podlažích Bílé bašty. Dostanete se do ní bez průvodce samostatným vchodem z velkého hradního  nádvoří.  V expozici najdete mnohé známé výjevy z legendárního filmu. Například Vincka s kouzelnými oříšky, Popelku u potoka, Popelku s Rozárkou, spatříte i scénu ze soutěže o nejlepšího střelce, nechybí přebírání hrachu v popelu, královský ples ani scénka se střevíčkem a prstenem. Zaujme vás originální rukopis scénáře i obrázky z natáčení pohádky na Švihově. Část výstavy překvapí možností plnit úkoly s Rozárkou, což je vítaným zpestřením pro děti. 

Zábava pro děti

Na prohlídku se mohou vaše děti vydat třeba i v kostýmech, které si na hradě zdarma zapůjčí. K zapůjčení jsou tu i lodičky, na kterých proplujete vodním příkopem (90 korun za půl hodiny) a také kola na výlety do okolí (150 korun za den). 

Jak se dostat k vodnímu hradu Švihov:

Místo je dostupné dobře, vzhledem k hlavnímu železničnímu i silničnímu tahu. Pokud pojedete vlakem, tak ze železniční zastávky Švihov u Klatov je hrad vzdálen 20 minut chůze. Automobilem zamíříte do Švihova na jih z Plzně  (30 kilometrů), od Klatov na sever je Švihov vzdálen 10 kilometrů.

Občerstvení

Na hradě najdete krčmu, kde se po prohlídce hradu můžete najíst a dokonce i ochutnat řemeslné pivo z malého pivovaru.

Parkování

Parkování je možné přímo v centru města Švihov na náměstí (placené) a v přilehlých ulicích. Hrad je od parkování vzdálen přibližně 100 metrů.

Poloha na mapě

Tipy na výlet

  • Ve stopách Popelky: Popelčina pohádková stezka je velmi oblíbeným zpestřením. Jde o nenáročnou procházku nebo vyjížďku po stopách natáčení filmu Tři oříšky pro Popelku. Vydáte se na ni pod hradem a půjdete tři kilometry do Mezihoří. Cestu lemují informační tabule, kde se o natáčení dozvíte spoustu zajímavostí. 
  • Podél řeky  do Červeného Poříčí: nenáročnou procházkou, která trvá zhruba 50 minut, se dostanete podél řeky Úhlavy ze Švihova na zámek Červené Poříčí. Cesta vede údolím, kde vás čekají pěkné výhledy nejen na hrad Švihov, ale i na okolní vrchy Bělč a Tuhošť.  Občerstvit se můžete v restauraci Česká koruna v Červeném Poříčí.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Žižkova 1
Švihov
606 666 430
376 393  378
svihov@npu.cz

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Jaký druh ubytování hledáte?

Ubytování v jednotlivých obcích regionu

Prozkoumejte oblasti regionu

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.