Kaolinový důl v Nevřeni

Nevřeň, Plzeňsko, Západní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7.7/10

V Nevřeni na Plzeňsku se nachází bývalý kaolinový důl. Surovina se tu těžila koncem 19. století. Důl nedávno upoutal filmaře. Natočili tu pohádku Čertí brko.

Autor článku: Radomír Němeček, 9. září 2020

Vydejte se hluboko po zem

Kaolinový důl Nevřeňské POD ZEMÍ si můžete pohodlně projít. V hloubce několika desítek metrů pod zemí se vine 1300 metrů chodeb. Více než polovinou z nich můžete projít. Chodby jsou prostorné, někde široké až deset metrů. Je zde 10 stupňů Celsia. Do dolu můžete jít s dětmi ve věku nad 4 roky. Prohlídka trvá zhruba hodinu.

foto: Milan Korba

Dřív se dovnitř lezlo tajně troubou

Zpřístupnění dolů napomohli filmaři. Potřebovali se do nich dostat kvůli natáčení pohádky Čertí brko s kamerami a další technikou. A tak byl pro jejich účely vytvořen vstupní portál. Tajnému lezení betonovou troubou byl díky tomu konec. Do dolu se nyní pohodlně dostanete vstupní branou.

foto: Milan Korba

Kaolin se těžil kvůli porcelánu

Surovinu pro výrobu porcelánu horníci v Nevřeni získávali hlubinnou metodou. Dvanáct metrů vysokými chodbami jezdila úzkokolejka.

O těžbě se dozvíte  i v expozici

V Nevřeni vás upoutá zajímavá novostavba. Z bývalé hospody vzniklo kulturní Centrum Caolinum. V expozici nového muzea nahlédnete do historie hlubinné těžby kaolinu. Trvala skoro třicet let. Inspirací pro tuto připomínku se staly štoly v podzemí. Obrazový průvodce Cesta kaolinu je tu k dispozici. Znázorňuje, jak se kaolin dobýval, ukáže jeho výrobky i zpracování. Informační panely najdete i venku před centrem. Popisují zajímavosti z báňské činnosti i z oblasti flóry a fauny v oblasti.

Zábava pro děti

Muzeum v Centru Caolinum zabaví také děti. Je pro ně připravena stolní hra Sfárej s pradědečkem. Mohou plnit řadu úkolů. V expozici narazí na figurínu horníka. Poznají, jak byl oblečen, spatří jeho pracovní nářadí a svítilny, s kterými se do dolu vydával. Venku před centrem je dětské hřiště.

foto: centrumcaolinum.cz

Občerstvení

Možnost občerstvení se vám naskýtá uvnitř budovy i venku pod pergolou. Nedaleko muzea je také Restaurace Lipovka. Několik málo kilometrů směrem na Plzeň je Restaurace Příšov. 

Rezervace a termíny prohlídek

Prohlídku je nutné rezervovat. Termíny prohlídek: https://bit.ly/3bHoNna

Parkování a přístupnost

Auto zaparkujete na parkovišti Nevřeň, u Centrum Caolinum. Několik parkovacích míst je však také před nevřeňským obecním úřadem. Z Centra Caolinum se do Nevřeňského podzemí dostanete po naučné stezce (délka 850 metrů). U dolu stezka končí. Do chodeb sestoupíte po schodech.

Poloha na mapě

Kam dále z Kaolinového dolu? 

Zavítejte na Rozhlednu Krkavec v Ledcích
Z parkoviště v Nevřeni se vydejte po silnici do obce Ledce (6 km) a odtud  další 4 km na vrch Krkavec (504 m.n.m.). Tam můžete navštívit stejnojmennou rozhlednu. Je kamenná a měří 18 m. Vystoupáte 98 schodů. Za odměnu pak uvidíte nejen město Plzeň, ale i Plzeňskou kotlinu, Šumavu, část Českého lesa, Brdy a mnoho dalších krás v kraji. Autem dojedete až na vrchol, kde je možné parkovat. U rozhledny využijte možnost občerstvení s posezením venku.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Nevřeň
723 469 874
rezervace@centrumcaolinum.cz
centrumcaolinum.cz

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • amazing places
  • Naše tipy
  • Podzemí
  • Jeskyně
  • pro dva
  • když prší
  • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7.7/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Jaký druh ubytování hledáte?

Ubytování v jednotlivých obcích regionu

Prozkoumejte oblasti regionu

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.