In-line a cyklostezka na Lipně

Lipno nad Vltavou, Šumava a Lipno
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10

Jste milovníci jízd na inline bruslích? Na Lipně v Jižních Čechách si můžete užít parádní inline stezku podél lipenské přehrady. Vede z Frymburku přes Lipno nad Vltavou až do Přední Výtoně.

Autor článku: Radomír Němeček, 15. září 2020

Stezka vede kolem vody

Stezka měří úctyhodných 15 km s příjemně řešeným terénem. Členitosti stezky se bát nemusíte. Čeká vás většinou skvělý povrch, spousta zatáček i mírných zvlnění. Mezi hrází a Lipnem na Vltavou je prudší pasáž, která méně zkušené bruslaře může proškolit. Pomoci Vám může zábradlí, kterým je tento úsek opatřen.  Přes samotnou hráz vede stezka po chodníku.  Mezi přehradou a Přední Výtoní je velmi příjemná 5 km dloudá pasáž, která vede lesem. Stezka končí nebo začíná u pláže v Přední Výtoni. Je zde i stánek s občerstvením a hřiště. 

Víte, že část stezky z Frymburku do Lipna nad Vltavou je osvětlená?

Kde se občerstvit

Možností, kde se občerstvit je opravdu dostatek. Stánek s občerstvením je na záčátku / konci stezky u přístaviště ve Frymburku a Přední Výtoni. Další občerstvení jsou podél stezky.

Přístupnost a parkování

Na stezku můžete nastoupit prakticky kdekoli. Auto zaparkujte na některém z parkovišť v Přední Výtoni, u lipenské hráze, v Lipně nad Vltavou, na Kobylnici nebo ve Frymburku u lyžařského areálu

Tipy na ubytování

Vlakem na brusle

Na stezku se můžete vydat i vlakem. Vystupte v cílové železniční stanici Lipno nad Vltavou. Zastávka se nachází přímo pod lipenskou hrází a ke stezce je to pouhých 450 metrů.

Tipy na výlet

Na exkurzi do Elektrárny Lipno I
Vodní elektrárna Lipno I má své infocentrum, které můžete navštívit a dozvědět se o tomto vodním díle vše, co vás zajímá. Elektrárna je umístěna přímo pod hrází. Sypaná hráz je vysoká 25 m, dlouhá 296 m. Vodní elektrárna Lipno má dvě Francisovy turbíny. Dozvíte se, že elektrárna je součástí vltavské kaskády. Nádrž má rozlohu 50 čtverečních kilometrů. Disponuje obsahem 306 milionů kubíků vody. Regulací odtoku energetici zvětšují minimální průtoky, omezují povodňové špičky. Vodní plocha jezera je využívána pro letní rekreaci, plavbu po jezeře a efektivní rybní hospodářství.

Děti zabavíte na Stezce korunami stromů
V obci Lipno nad Vltavou můžete s dětmi projít atraktivní Stezkou korunami stromů na vrchu Kramolín. Auto zaparkujete na rozlehlém parkovišti. Stezka je bezbariérová, můžete se na ni vydat s kočárky. Handicapovaní ji mohou abslovovat přímo na vozíčkách. Trasa je dlouhá 675 m a vrchol stezky je ve výšce 40 m. Vaše děti uvítají adrenalinové zastávky a naučné didaktické stanice. A vše završí jízda na 52 m dlouhém suchém tobogánu. Co ze stezky uvidíte? Při pohledu na východ a jihovýchod vás upoutá pohled na masiv Čertovy stěny, který inspiroval např. Bedřicha Smetanu. Uvidíte Vyšší Brod s areálem cisterciáckého kláštera ze 13. století. Východně v pozadí se nad Vltavou tyčí i hrad Rožmberk. Jižně nad hrází přehrady se vypíná Medvědí hora (934 m. n. m.), která zakrývá zříceninu hradu Vítkův kámen (1 035 m. n. m.) z počátku 14. století. Za příznivých podmínek je možné odsud spatřit Alpy.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více