Botanicus Ostrá - bylinné zahrady a centrum řemesel

Ostrá, Polabí, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10

Historické centrum řemesel a umění a Bylinné zahrady Botanicus se rozkládá ve středočeském kraji nedaleko Lysé nad Labem. V areálu Historického centra si připomenete starodávná řemesla a výrobní postupy.

Autor článku: Radomír Němeček, 10. ledna 2021

Na tržišti to žije

V areálu se seznámíte s prací řemeslníků, jejichž výrobky často vznikající před očima návštěvníků si zde můžete také zakoupit. Nikoliv však za běžnou měnu, ale za groše, které získáte v pokladě centra směnou v kurzu 1 groš = 10 Kč. V areálu najdete truhlárnu, dřevořezbářství, hrnčířskou a drátenickou dílnu, ražebnu mincí, výrobnu perníku, loutkařskou dílnu, svíčkárnu, výrobnu papíru, brusírnu kamene a celou řadu dalších. Na střelnici si můžete vyzkoušet střelbu z luku šípy do terče, na rýžovišti si narýžovat a odnést zlato, můžete také nahlédnout pod ruce košíkářům, prohlédnout si starobylé vězení, seznámit se s léčivými přípravky v historické lékárně, zjistit jak se zachází s tkalcovským stavem a mnohé další. Místní tržiště žije svým typickým životem a přenese vás v čase o celá staletí nazpět. 

Lákadlo v podobě zábavných festivalů

V areálu se konají během sezóny různé historické slavnosti, mezi nimi například Festivaly jídla, pití a tance, piva a vína, Slavnosti medu a perníku, Staročeské hody a jiné. Nechybí ani rozličná divadelní představení a různé akce v době Adventu.

Základ Arboreta tvoří stromy věnované Dagmar a Václavu Havlovým významnými osobnostmi

Ve zdejším Arboretu Vize 97 Dagmar a Václava Havlových rostou stromy, které různé význačné světové osobnosti věnovali manželskému prezidentskému páru Havlových a jenž sem byly přeneseny ze zámeckého parku v Lánech. Tyto stromy vytvořily základ současného Arboreta. Dnes tu můžete vidět mimo jinými také dub a lípu, které zde zasadil sám princ Charles z Walesu. Na rozlehlých plochách se v Ostré pěstují nejrůznější byliny, které tvoří základ dnes již proslulé produkce firmy Botanicus.

Kudy do Ostré?

 • Z Prahy po dálnici D11 směr Hradec Králové, exit č. 18 směr Lysá nad Labem – Ostrá
 • Vlakem na trase Praha – Lysá nad Labem – Kolín do železniční zastávky Ostrá.

V obchůdku firmy Botanicus jsou tyto výrobky k dostání. Domů si tak návštěvníci mohou odnést vedle krásného zážitku i pěkné a navíc i praktické suvenýry. 

Parkování

Parkování v obci.

Poloha na mapě

Tip na výlet

V obci můžete navštívit Muzeum kamen, kde je k vidění více než stovka různých exemplářů. Součástí je také expozice zabývající se historií perníkářství. V budově u muzea si můžete prohlédnout řadu historických dodnes funkčních obráběcích strojů. Na břehu přírodního písčitého jezera v Ostré se rozkládá kemp Wostrey, s možností koupání a rybaření. K dispozici je navíc víceúčelové hřiště a venkovní zahradní restaurace. Vydat se můžete také do nedaleké Lysé nad Labem, kde se nachází vyhlášené dostihové závodiště a zámek. V objektu je Domov seniorů a veřejnosti není přístupný, avšak zámecký park s alegorickými soubory soch čtyř ročních období a dvanácti měsíců rozhodně stojí za návštěvu.

 

Základní údaje

Kontaktní údaje

Ostrá 8
Ostrá 28922
+420 325 551 235
botanicus@botanicus.cz
botanicus.cz

Štítky

 • Naučné
 • Muzea
 • Příroda
 • Naše tipy
 • Výlety
 • romantické cestování
 • pro rodiny s dětmi
 • Zahrady a parky
 • když prší
 • Regionální výrobky
 • pro rodiče s dětským kočárkem
 • Workshopy
 • amazing places
 • pro dva
 • pro seniory
 • pro vozíčkáře
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Ubytování v jednotlivých obcích regionu

Prozkoumejte oblasti regionu

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu Střední Čechy

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.