Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a svatého Cyrila a Metoděje Velehrad

Velehrad, Slovácko, Východní Morava
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Autor fotky: Římskokatolická církev Velehrad

Při své návštěvě Velehradu na Slovácku nezapomeňte zavítat k Bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje. Barokní chrám s přilehlými budovami bývalého cisterciáckého kláštera se řadí k nejvýznamnějším poutním kostelům ČR.

Autor článku: David Hlisník, 31. května 2023

Chrám získal vyznamenání Zlaté růže od papeže

Velehrad jako poutní místo zdobí vyznamenání Zlaté růže, udělené papežem Janem Pavlem II. v roce 1985. Růži má jen šest dalších poutních míst na světě. Místo proslulo apoštolskou a misijní činností sv. Cyrila a Metoděje z počátku 9. století, kdy započala evangelizace Slovanů. Původně měl chrám románsko-gotickou podobu, zničily ji husitské války.

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a svatého Cyrila a Metoděje, Římskokatolická církev Velehrad

Klenba s malbami ohromuje

Současnou podobu získal chrám na přelomu 17. a 18. století. Na nádvoří spatříte obrovský kříž s papežským znakem který připomíná návštěvu hlavy církve. Bazilika je volně přístupná. Dvě vysoké věže ve Velehradě nepřehlédnete. Uvnitř vás ohromí klenba s malbami, jež opticky zvedají strop. V závěru baziliky jsou mohutné varhany. Mají přes 5,5 tisíc píšťal. Chrám si můžete prohlédnout i s průvodcem. Komentovanou prohlídku je potřeba objednat s předstihem v informačním centru areálu.

Kde se  občerstvit

Cukrárna Titique café a Vega centrum.

Tipy na ubytování

Kde zaparkovat a přístupnost autobusem

Parkoviště je na náměstí (200 m), kam jezdí i autobus.

Poloha na mapě

Co ještě navštívit v okolí

Zavítejte do Velehradského muzea
V přebudované konírně vzniklo Velehradské muzeum. Uvidíte v něm expozici Velehrad na křižovatkách evropských dějin. Zavede vás do historie místa od cisterciáckých mnichů až po současnost. Připomene cyrilometodějské ideje. Muzeum Bible v prvním patře představuje tuto významnou knihu.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Velehrad 687 06
+420 572 420 140
velehrad@jesuit.cz
www.farnostvelehrad.cz

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • když prší
  • Kláštery
  • Prohlídky
  • Naučné
  • pro rodiče s dětským kočárkem
  • Kostely
  • Výlety
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu Východní Morava

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.