Arcibiskupské zámecké sklepy

Kroměříž, Kroměřížsko, Východní Morava
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Pokud chcete ochutnat arcibiskupské zámecké mešní víno z Moravy, zavítejte do Kroměříže. Prohlédněte si historické sklepy. Jsou součástí zámeckého komplexu, zapsaného mezi památky UNESCO. Nahlédnete do nejstaršího vinařství v ČR.

Autor článku: Radomír Němeček, 7. října 2021

Ve sklepení zraje mešní víno

Mešní víno ve sklepení v Kroměříži pochází z vinařské podoblasti slovácké, obce Hluk, trati Husí hora. Sklepy jsou severně od Hlavního náměstí. Jejich tradice sahá do roku 1266, kdy je založil biskup Bruno ze Schaumburka. V roce 1345 pak Karel IV. udělil sklepům výsadu vyrábět mešní víno.

Uvidíte sud z roku 1805

Vinařský ráj se nachází 6,5 metru pod zemí a plocha činí 1030 metrů2. Rozdělují se na Horní a Dolní sklep. Teplota je tu celoročně mezi 9 a 11°C, což je vhodné prostředí pro výrobu přírodních nejkvalitnějších mešních vín. Sklepy si prohlédnete s průvodcem. Budete obdivovat zachované nejstarší části zdiva gotického hradu ze 13. století. Stěny pokrývají povlaky ušlechtilých plísní. Uvidíte prostory staré více než 750 let. Nadchne vás sbírka dubových sudů s mešním vínem. Spatříte historický sud z roku 1805, do kterého se vejde 19 100 litrů vína.

Víno si zde můžete i ochutnat

Můžete absolvovat řízenou degustaci čtyř vzorků. Termín je třeba objednat.

Tipy na ubytování

Občerstvení

Na Velkém náměstí je např. Restaurace Bouček, La Fresca, Nová Bohemia atd.

Vlakem na prohlídku sklepů

Vlaková stanice v Kroměříži se nachází necelý kilometr od sklepů. Trasa na mapě

Kde zaparkovat

Auto zaparkujete na Velkém náměstí. Ke sklepům půjdete 350 m

Poloha na mapě

Kam pokračovat dále

Navštivte kroměřížský zámek
Nevynechte ani prohlídku kroměřížského zámku na Sněmovním náměstí, kde se točil např. Film Amadeus. Vystoupejte na 84 m vysokou věž a prohlédněte si nádhernou Podzámeckou zahradu, kolem níž vede naučná stezka.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.