Rozhledna Vartovna

Seninka, Východní Morava
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Autor fotky: vychodni-morava.cz

Rozhledna Vartovna se vypíná na vrcholu stejnojmenné hory ve výšce 651 m n. m. Od Vsetína ji dělí vzdušnou čarou jen asi 9 km a krásné výhledy nabízí svým návštěvníkům celoročně.

Autor článku: Radomír Němeček, 7. května 2020

Rozhledna Vartovna na dohled od ukrytého pokladu

V dávných dobách sloužila hora jako strážní vrch, na kterém byly zapalovány ohně signalizující blížící se nebezpečí. Hora dle pověsti ukrývá poklad, ke kterému vede z díry v ní podzemní chodba zakončená neprůchodnými železnými vraty. Dnes se tu vypíná rozhledna Vartovna, sloužící široké veřejnosti od podzimu roku 2009. Stojí na kamenném soklu, má tvar kovové spirály s točitým schodištěm uvnitř. Je vysoká celkem 37 m, krytý vyhlídkový ochoz se nachází o dva metry níž. Při dobré viditelnosti z vyhlídky uvidíte nejen Lysou horu, Radhošť či Hostýn, ale spatřit můžete dokonce Roháče, Malou Fatru a za zvlášť příznivých podmínek i Tatry.

foto: vychodni-morava.cz

Občerstvení

Na rozhledně lze zakoupit drobné občerstvení a suvenýry a to mimo hlavní sezónu v sobotu, v neděli a o svátcích. V červenci a v srpnu denně kromě pondělí.

Okolí protkané zajímavostmi

Okolím rozhledny prochází síť naučných stezek v celkové délce více jak třicet kilometrů, které vás zavedou například ke známým Pulčinským skalám. Seznámí vás se životem zdejších obyvatel, folklorní tradicí kraje a prozradí vám celou řadu dalších zajímavostí. Na stezkách najdete informační panely a zastavit se můžete na některém z téměř desítky odpočívadel.  

Tipy na ubytování

Jak k rozhledně Vartovna?

Autem ze Vsetína směrem na Valašskou Polanku, za obcí Leskovec odbočka na Seninku. Od končené autobusu pěšky k rozhledně po žluté trase, přibližně 1,5 km.

Přístupnost

Celoročně přístupná. Vstup je zakázán za nepříznivého počasí – při bouřce, sněhu či námraze.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Zážitek z návštěvy rozhledny můžete spojit s prohlídkou Prvního Valašského Motomuzea Miroslava Tomance v obci Seninka, která také spravuje rozhlednu Vartovna. Ve sbírce muzea najdete motocykly výhradně československé výroby, mezi nimi například i stroj pocházející z továrny JAWA vyrobený v prvním roce existence firmy. Otevřeno je v sobotu a v neděli od 10.00 do 16.30 hod.

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • Rozhledny
  • pro dva
  • Hory a pohoří
  • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.