Vydejte se za chytrou zábavou - skvělá alternativa nejen pro deštivé dny

Ohodnoťte jak se vám líbil článek
9.7/10

Některé volné dny, kdy venku není úplně vhodné počasí pro výlety do přírody, jsou jako stvořené pro potrápení mozkových závitů. Z nabídky příležitostí, jak se potkat s vědou, přírodními zákonitostmi, zajímavými technologiemi nebo třeba vesmírem, si určitě v České republice vyberete to pravé pro sebe. Návštěvou některého z českých center spojíte o víkendech, svátcích či dovolených chytrou zábavu s poznáváním.

Autor článku: Radomír Němeček, 11. dubna 2022

Nabídka jednotlivých krajů je pestrá 

Ve třech českých a třech moravských krajích vám v kostce představujeme vhodná vědecká a zábavní zařízení, ve kterých najdete vše, co k chytrému trávení volného času patří. Jsou to science centra, planetární sály, kopule hvězdáren, interaktivní expozice a mnoho nevšedních exponátů, s kterými jste se možná dosud neměli příležitost seznámit. Ve většině z nich si s dětmi  vyzkoušíte také kouzlo experimentování a her.

V Libereckém kraji si procvičíte mozkové závity v IQLandii

Science centrum iQLandia Liberec v Nitranské ulici je velmi populární. V areálu je přes 400 interaktivních exponátů. Poznáte nitro i okolí Země, zažijete různé experimenty s vodou, seznámíte se s technologiemi, vyzkoušíte si přírodní živly. Pochopíte, jak fungují vynálezy, připomenete si i ty překonané. Budete testovat své tělo, popovídáte si s humanoidním robotem Thespianem. Prohlédnete si exponáty o vesmíru a poznáte i příklady, co dali Češi světu. Součástí science centra je i planetárium.

V Plzeňském kraji do Science centra Techmania

Science centrum Techmania v Plzni vaši rodinu přesvědčí, že věda přináší kupodivu spoustu zábavy. V areálu bývalé plzeňské Škodovky vás čeká experimentování, hlavolamy, různá vědecká show. Stanete se součástí interaktivních expozic. Mnohé jsou vhodné už i pro děti od tří let. Starší děti si užijí tajemný svět chemie a fyziky. Odvážní si mohou například sáhnout na 200 tisíc voltů. Součástí centra je supermoderní 3D Planetárium s projekcemi Měsíce a příběhem Země. V expozici Vesmír vás přístroj gyroskop dostane do stavu beztíže jako kosmonauty. Vyzkoušíte si skafandr.

V Královehradeckém kraji se vypravíte do vesmíru

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové splní určitě vaše touhy po zábavě a poznání. Na hvězdárně se můžete zúčastnit zajímavého pozorování nebo vyslechnout některou z pořádaných přednášek. V sousedství je pak digitální planetárium. Bude si v něm připadat jako ve vesmírném korábu. Kruhový sál se sedadly je totiž nakloněný. Způsobuje to tvar rotačního elipsoidu, upevněného na podstavci ve tvaru kvádru. Můžete se těšit také na interaktivní expozice. Prohlédnete si třeba plazmovou kouli či mlžnou komoru. Zaujme vás model vesmíru.

Na Pevnost Poznání do Olomouckého kraje

Pevnost poznání v Olomouci vám otevře dveře pro chytrou zábavu. V areálu bývalé Korunní pevnůstky z 18. století si zvolili příznačné motto -„Dotkněte se vědy“. V expozicích se podíváte do dějin, jak je neznáte. Potěší vás průvodní komiksový příběh. Poznáte vodní svět. Vstoupíte do makety mozku. Vyzkoušíte gyroskop s rotacemi. Do jiných světů vejdete prostřednictví digitálního planetária. Zahrát si můžete na vědce. Projdete experimenty se světlem. Můžete si také zahrát badatelskou hru, která vás zavede na zajímavá místa ve městě.

V Moravskoslezském kraji do planetária a Světa techniky

Na severu Moravy vám odhalí zajímavosti z vesmíru Planetárium Ostrava v Krásném Poli. Z kopule hvězdárny je možné pozorovat oblohu. V planetáriu si vyberete z pořadů, zaměřených na astronomii, přírodní a technické vědy. Populární je galerie plná interaktivních exponátů zvaná "Experimentárium". Můžete si vyzkoušet třeba řízení robotického vozidla, nakouknete do hlubin Země, podíváte se za světlem, ke hvězdám, na oběžnou dráhu. Sférická projekce na digitálním simulátoru vesmíru v sále vás určitě nadchne.

V industriálním areálu Dolních Vítkovic, které dnes slouží jako centrum kulturních a vzdělávacích akcí navštivte vyhledávané populárně naučné centrum Svět techniky. Navštívit můžete historickou budovu 6. energetické ústředny vítkovických železáren – tzv. „U6“ neboli Malý svět techniky a projít se legendárními příběhy knih Julese Verna. Nebo navštivte krásnou velkou moderní budovu Velkého světa techniky od pana architekta Josefa Pleskota s obrovskou prosklenou fasádou a rozsáhlou střešní zahradou. Uvnitř Vás pozvou k návštěvě 4 stálých expozic. Jsou to Dětský svět, Svět vědy a objevů, Svět civilizace a Svět přírody. Dočasná expozice v přízemí nabízí každý rok zcela nové kulisy a nové tematické zaměření. V Dětském světě si malí návštěvníci v doprovodu rodičů vyzkouší jak se stát profíkem v řadě profesí. Ve světě civilizace si návštěvník může připadat jako mimozemšťan seznamující se s planetou Zemí a může zkusit vylepšit hospodaření s vodou, vzduchem, odpady i energiemi. Pozná, co všechno potřebuje superpočítač a může zkusit zamést svou ekologickou stopu. Ve světě přírody si v jednotlivých oázách hravým způsobem připomene platnost různých fyzikálních zákonů. Může zkusit vystřelit raketu na oběžnou dráhu Země a spatřit otáčející se velký globus nebo model Měsíce. V expozicích je k vidění také auto na vodíkový pohon. Pokusy na živo nabízí animátoři v Divadle vědy s představením fyzikálně chemických experimentů nebo v 3D kině je možné zhlédnout zajímavý přírodovědný dokument.

V Jihomoravském kraji naleznete dvě zajímavá centra

V Brně na Kraví hoře popularizuje řadu vědních oborů zdejší Hvězdárna a planetárium. Umožní vám ponořit se do říše fantazie. Vše, co zde budete poznávat, je podáno interaktivně. Planetárium je digitální, disponuje speciální technikou. Nahlédnete díky tomu do minulosti i budoucnosti. Prohlédnete si lidské tělo, dostanete příležitost vidět pod vodní hladinu. Zaujme vás Exploratorium, kde objevíte expozici mlhovin, svět zářícího prachu a plynu. Bude se vám líbit i Galerie kamenných planet. A venku máte šanci projít Vědeckou stezku.

A pokud chcete spojit vědu a zábavu, vydejte se na brněnské výstaviště do VIDA! science centra. V zábavním vědeckém parku poznáte, jak funguje svět, a to prostřednictvím 180 interaktivních exponátů. Můžete rozpoutat tornádo, přestát zemětřesení. Z lega postavíte střed Brna, možná se vám povede překřičet tryskáč. Vyzkoušíte zachránit lidský život. Postavíte si magnetickou sochu. V dětské části science centra se vyžijí nejmenší třeba na tobogánu či kuličkové dráze. Hravé exponáty najdete i u areálu venku pod širým nebem. Třeba hučící kámen, tlakovou fontánu nebo akustické uši. 

Štítky

  • Rodinné
  • pro rodiny s dětmi
  • když prší
  • Hvězdárny a planetária
  • Naučné
  • pro rodiče s dětským kočárkem
  • Poznávací
  • pro vozíčkáře
Jak se vám líbí článek
9.7/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.