Hvězdárna a planetárium

Hradec Králové, Hradecko, Královéhradecko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Autor fotky: Hvězdárna a planetárium Hradec Králové

Mezi Zámečkem a Novým Hradcem Králové na jižním okraji východočeské metropole objevíte hvězdárnu s planetáriem. Jde o velmi pěkné místo nad údolím s rybníky a polabskou nížinou.

Autor článku: Radomír Němeček, 2. března 2022

Na hvězdárně můžete pozorovat oblohu

Hvězdárna nabízí noční pozorování zajímavých těles i Slunce. Pořádá přednášky, výstavy a program s astronomickou pohádkou.

Je zde nově i moderní digitální planetárium

Planetárium je mladý, architektonicky zajímavý objekt. Tvoří ho rotační elipsoid na podstavě ve tvaru kvádru. Budete si připadat jako ve vesmírném korábu. V nakloněném kruhovém sále se sedadly budete sledovat polokulovou projekční plochu. Těšte se na speciální simulaci z astronomie, astrofyziky a dalších vědních oborů.

Čekají na vás zajímavé expozice

V přízemí objevíte interaktivní expozici Mikrosvět – makrosvět. Čekají na vás exponáty jako plazmová koule, mlžná komora, model vesmíru, světelné panely. V patře je kruhový ochoz s interaktivní expozicí Energie – formy a přeměny. Na terasách se nachází meteorologická stanice a robotický dalekohled.

Tipy na ubytování

Občerstvení

Můžete zavítat do nedalekého Bistra U Hvězdárny.

Přístupnot MHD 

Autobusem se dostanete na stanici Zámeček, odkud půjdete po zelené turistické značce necelý 1 km. Trolejbusem pojedete na stanici Kluky planetárium. Pěšky pak na hvězdárnu 1,5 km.

Kde zaparkovat u Hvězdárny v Hradci Králové

U hvězdárny jsou vyhrazená parkovací místa.

Poloha na mapě

Kam na další výlet

Projděte se Planetární stezkou
Od hvězdárny vede Planetární stezka dlouhá 6,5 km. Má 13 zastavení. Stezka je zmenšeným modelem sluneční soustavy. Na panelech jsou modely planet. Stezka vede krajinou kolem rybníků Datlík, Cikán a Biřička s dětským hřištěm, a Kříž. Končí u parkoviště Lesní hřbitov.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.