Zřícenina hradu Michalovice

Mladá Boleslav, Český ráj
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.5/10
Autor fotky: Cherubino CC BY-SA 4.0

Zříceninu hradu Michalovice, kterou charakterizuje vysoká válcová věž zvaná Putna, najdete na okraji Mladé Boleslavi, směrem na Českou Lípu na ostrohu nad řekou Jizerou. Hrad byl založen rodem Markvarticů ve 13. století a býval součástí obranného systému Markvartického panství.

Autor článku: Radomír Němeček, 7. ledna 2021

Za nakloněním věže jsou hledači pokladů

Hradní věž je výrazně nakloněná a jedna její strana je puklá. Přesto slouží již od roku 1911 jako oblíbená rozhledna. Podle pověsti je u věže ukryt poklad a místo se tak stalo častým cílem hledačů pokladů. Ti mohou i za poškození, ke kterému došlo v důsledku jejího podkopání. Věž se díky tomu roztrhla a horní část se sesunula o celé patro níž.  V minulosti bylo při spojování narušených částí objeveno dokonce značné množství mincí pocházejících z třicetileté války. Hrad proslavila návštěva Karla Hynka Máchy, který sem zavítal v roce 1835.

Tajemství věže vám prozradí také jedno ze zastavení Metalové cesty

Při vstupu na zříceninu je možné zakoupit upomínkové předměty a pohledy. Více se o historii i tajích tohoto romantického místa dozvíte prostřednictvím infopanelu, který je součástí naučné stezky Metalová cesta Mladou Boleslaví. Trasa stezky je dlouhá 4 km, její výchozí bod je u Infocentra ve městě a pro malé děti je připravena její zkrácená trasa. 

Zajímavost v okolí

Nedaleko zříceniny hradu Michalovice se nalézá stejnojmenná osada s románskými základy, kde si můžete prohlédnout kostel sv. Michala. Okolní krajina skýtá řadu možností pěkných vycházek.

Tipy na ubytování

Kde se občerstvit

V Michalovicích můžete zavítat do luxusní restaurace Malá Praha, která se nachází v areálu golfového hřiště. Pokud hledáte klasiku, tak zavítejte do nedaleké restaurace Podlázky (700 metrů od hradu).

Vlakem na hrad

Nejbližší stanice je Mladá Boleslav - Debř. Ze zastávky půjdete pěšky 1,9 km až k hradu. Trasa na mapě

Parkování

Zaparkovat můžete kousek od hradu.

Poloha na mapě

Tip na další výlet v Mladé Boleslavi

Při cestě do Michalovic se zastavte v Mladé Boleslavi. Navštívit můžete vyhlášené Škoda Auto muzeum, kde kromě celé řady vozů, které jste v minulosti mohli potkávat na našich silnicích, můžete vidět také známého Upíra z Feratu - prototyp, který si zahrál ve stejnojmenném filmu s Dagmar Havlovou, dříve Veškrnovou. Vydat se můžete také do bývalého kláštera minoritů, na zdejší hrad a na závěr zamířit do vyhlášené „číny“, restaurace Asia, kam jezdí lidé z širokého okolí i z Prahy za výbornou a originální kuchyní. Najdete ji na hlavní třídě, vedoucí z centra města k nájezdu na R10. Další výlety na Mladoboleslavku

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.5/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.