Zřícenina hradu Adršpach

Adršpach, Adršpašsko-teplické skály, Královéhradecko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

V krásné oblasti skal a horolezeckých míst Adršpachu naleznete také stejnojmenný hrad. Památku hradu připomínají obvodové zdi a náznaky sklepení. Zřícenina, jejíž přesný rok založení není znám, se nachází nedaleko Dolního Adršpachu.

Autor článku: Radomír Němeček, 13. dubna 2020

Trocha historie

Vznik hradu Adršpach je opředen tajemstvím. Jeho přesný datum vzniku není doložen žádnou písemnou zmínkou. Vědci ale odhadují jeho vznik v první polovině 14. století. Původním majitelem byl s největší pravděpodobností Jan Nepomucký. Během následujících 100 let se jeho panovníky stali Hanuš z Adršpachu, Albert ze Skalice, Tas z Rýzmburka i husité. Až v roce 1447 jej odkoupili Slezané a ti jej zbořili, tak jak památky po hradu můžeme vidět dnes.

Památky po hradu s výhledem do okolí

Památky po lidské historii a osídlení hradu Adršpach dokazují zbytky obvodového zdiva, památky po studně i sklepních prostorách. Jakmile si prohlédnete památky hradu Adršpach, vystoupejte ještě o několik metrů výše a dostanete se na Starozámecký vrch ve výšce 681 metrů. Odtud budete odměněni krásným výhledem na NPR Adršpašsko-teplické skály a při přízni počasí až na Krkonoše.

Přístupnost

Od parkoviště v Dolním Adršpachu se vydejte po červeném značení. Půjdete souběžně s komunikací okolo Horolezeckého muzea, které se nachází v budově zámku Adršpach. Zde poté sejdete z komunikace na pěší cestu – stále po červené. Na rozcestí Pod Starozámeckým vrchem se vydejte vzhůru po žlutém značení ke zřícenině. Délka je přibližně 2 km.

Zřícenina hradu je přístupná celoročně. Návštěvu hradu doporučujeme spojit s výletem do Adršpašských skal.

Tipy na ubytování

Parkování

Doporučujeme osobní automobil zaparkovat v Dolním Adršpachu, kde jsou 3 velká placená veřejná parkoviště. 

Poloha na mapě

Typ na výlet

Sejít ze Starozámeckého vrchu můžete druhou stranou – také po žlutém značení. Doporučujeme se cestou zpět do Dolního Adršpachu stavit v Horolezeckém muzeu, které se nachází v budově dvoupatrového renesančního zámku. Dospělí zde zaplatí 60 Kč za vstup, snížené vstupné je poloviční.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.