Za barokem do hospitalu Kuks

Kuks, Hradecko, Královéhradecko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.5/10

Prohlídka národní kulturní památky hospitalu Kuks je zážitek, který se vám nadlouho vryje do paměti. Pokud se dostanete do Královéhradeckého kraje poblíž Jaroměře či Dvora králové, rozhodně si návštěvu Kuksu nenechte ujít. Celý objekt je nádherně opravený, obnoven je také přilehlý park s bylinkovou zahradou.

Autor článku: Radomír Němeček, 11. dubna 2020

Jedna z nejkrásnějších památek baroka 

Národní kulturní památka Kuks (bývalý klášter se špitálem) byl založen koncem 17. století hrabětem Františkem Antonínem Šporkem, dodnes je významným památníkem barokního umění, které zde vytvořil zejména slavný sochař Matyáš Bernard Braun. Při komentované prohlídce vás zaujme především historická barokní lékárna, unikátní jsou nástěnné malby na téma "Tanec smrti" a v lapidáriu Braunovy originály soch alegorií dvanácti Ctností a dvanácti Neřestí. Nádherný je také  Kostel Nejsvětější Trojice a přilehlá zahrada, ve které se pěstují bylinky a léčivé rostliny. Doporučujeme si přikoupit i prohlídkový okruh, který vás zavede do hrobky, kde odpočívá několik generací rodu Šporků.

Antoním Špork naplnil svoji vizi

Hrabě Špork získal panství na Kuksu v 17. století a hned zde započal naplňovat svoji vizi zřídit na Kuksu lázně a lazaret s chrámem. Jako první se začal stavět centrální kostel hospitalu naproti lázním (ty dnes již v podstatě neexistují). Kostel byl vysvěcen v roce 1717. Pak se pokračovalo stavbou postranních částí, jedna byla určena tehdejším klientům – nemocným a starým vysloužilým vojákům, v druhé části byl konvent milosrdných bratří u Nejsvětější Trojice. Protože byl Špork velkým milovníkem umění, nechal  objekt i okolí vyzdobit tehdejšími špičkovými umělci jako byli sochař Matyáš Braun či Michael Heinrich Rentz. Samotný hospital navrhl architekt Giovanni Battista Alliprandi. Díky nim je celý areál jednou z nejlepších ukázek barokního stavitelství v Evropě. Do lázní se za údajně léčivými prameny sjížděla řada známých osobností tehdejší společnosti. Samotný lazaret pro vysloužilé vojáky však začal opravdu fungovat až po Šporkově smrti, kdy se panství ujala jeho dcera Anna Kateřina. Areál vždy sloužil veřejnosti, ovšem v různých podobách závislých na různých dobách a různých režimech. Dnes nám zrevitalizivaný hospitál Kuks přináší potěšení svojí nádherou a připomínkou dávného baroka. 

Kudy do hospitalu Kuks?

Obec Kuks se nachází mezi Jaroměří a Dvorem Králové, na spojnici Hradec Králové – Trutnov. Dostanete se tam vlakem, autobusem či autem, které nechte na centrálním parkovišti nad obcí, nebo můžete zajet až na dolní parkoviště u řeky Labe. Odtud je to již kousek k hospitalu. Cestou se můžete ještě zastavit v informačním centru, v Galerii českých vín či v Rentzově muzeu barokního tisku a muzeu historických vozidel.

Cyklisté se pohodlně dostanou ke Kuks pod nedávno zbudované labské cyklostezce.

Tipy na ubytování

Přístupnost

  • Vlaková zastávka je hned za hospitalem, přibližně 350 metrů.
  • Autobusová zastávka přibližně 700 metrů od památky (kousek od parkoviště)

Občerstvení

V okolí se vám nabídne několik možností, kde se občerstvit. Nejbližší možnosti jsou hospoda Na Sýpce, ve sklepeních je vinotéka s českými víny a kousek dále jsou další restaurace. 

Děti a mlsouni by si neměli nechat ujít návštěvu Lavender Kuks, kde si můžete dát vynikající zmrzlinu či jiné dobroty. Pro děti je připraveno parádní venkovní dětské hřiště. Navíc můžete obdivovat krásu levandulových polí.

Parkování

Veřejné parkoviště je 500 metrů od hospitalu. Cestou budete muset zdolat vícero schodů, pro osoby z horší pohyblivostí se nabízí menší oklika po žluté trase (delší o 100m)

Poloha na mapě

Tip na výlet

Pokud nejste návštěvou hospitalu Kuks, prohlídkou alegorických soch před areálem a procházkou parkem s bylinkovou zahradou příliš unaveni, můžete si výlet za poznáním ještě prodloužit. Jděte po naučné stezce s názvem „Půjdem spolu do betléma“ (po  červené turistické značce) směrem k Braunovu betlému, kde budete moci uprostřed lesa obdivovat celou galerii soch Matyáše Brauna. Vytvořil zde řadu monumentálních plastik, a to přímo v pískovcových skalách a balvanech. Od betléma se dejte doprava po značené cestě směrem k obci Stanovice, kde se pod lesem nacházejí v přírodní galerii moderní sochy ztvárňující příběh utrpení a nadějí člověka – „Křížová cesta 21. století“.  Postupně projdete celou křížovou cestou až pod viadukt ve Stanovicích a následně se dostanete po žluté TZ k bývalému Šporkovu mlýnu. Odtud půjdete kolem Labe zpátky do obce Kuks. Tato trasa vám zabere necelé 2 hodiny, odpočinout a občerstvit se můžete v hospůdce přímo pod hospitálem.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.5/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.