Pohádková přehrada Les Království

Bílá Třemešná, Babiččino údolí, Královéhradecko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Přehrada Les Království je díky své pseudogotické romantice  vyhledávaným turistickým cílem i místem k víkendovým vycházkám místních.  Jde nejen o velmi estetické dílo. Les království je i stavebním unikátem.

Autor článku: Radomír Němeček, 23. srpna 2020

Trocha historie z přehrady

Necelé 4km od Dvora Králové byla roku 1920 vystavěna údolní nádrž, která přehradila řeku Labe. Byla to reakce na ničivou povodeň, která zdejší kraj zdecimovala na konci devatenáctého století.  Stavbu protáhla první světová válka a náklady na stavbu přehrady činily neuvěřitelných 4,7 milionu tehdejších rakouských korun. V době dokončení byla tato přehrada největší v Československé republice.

Na co se můžete těšit

Přehrada byla vystavěna v pseudogotickém stylu stejně jako například domek hrázného a další technické stavby související s provozem vodního díla. V koruně hráze byly vytvořeny i dvě brány s věžemi, díky čemuž skutečně připomíná přehrad víc hrad než hráz. Na stavbu byl použit místní pískovec. Hráz je více jak 40 metrů vysoká a 218 metrů dlouhá.  Hloubka vody u hráze je 28 m.  Byla zatopena plocha o celkové výměře větší než 85ha. Roku 1923 byla zprovozněna v rámci přehrady vodní elektrárna.  Od roku 2010 je celý komplex zapsán jako národní kulturní památka. 

Procházka okolo vodní nádrže

Bohužel neextistuje okruh okolo vodní nádrže, ale můžete se vydat po zelené trase po levé straně nádrže tam a zpět.

Tipy na ubytování

Občerstvení

U přehrady se nachází restaurace Les Království a občerstvení U Kolečka a Na Vyhlídce. Obě  zařízení se nachází kousek od parkoviště a přehrady samotné.

foto: U Kolečka

Přístupnost

Koruna hráze je celoročně volně přístupná. 

Jak k přehradě

K přehradě se dostanete pohodlně autem. Po koruně hráze vede silnice, díky čemuž je Les Království dobře přístupným cílem pro návštěvníky s automobilem. 

Parkování

U nádrže je veřejné parkoviště.

Poloha na mapě

Zajímavosti v okolí

Les království rozhodně není jedinou atrakcí v této lokalitě. Příroda zde nabízí skutečně unikátní možnost k toulkám. Zavítejte třeba na vrch Zvičinu s poutním kostelíkem, odkud se vám otevře celé panorama. Za zmínku jistě stojí i barokní hospital na Kuksu. Samotný Dvůr Králové nad Labem mají jistě všichni v povědomí především díky zoologické zahradě. V jejím areálu najdete krom nepřeberného množství zvířat z celého světa i unikátní výstavu obrazů Zdeňka Buriana. 

 

Základní údaje

Kontaktní údaje

Bílá Třemešná
www.prehrada-les-kralovstvi.cz

Štítky

 • Poznávací
 • Technické památky
 • romantické cestování
 • pro rodiny s dětmi
 • Architektonické památky
 • pro rodiče s dětským kočárkem
 • amazing places
 • pro dva
 • se psem
 • Přehrady
 • úžasná místa
 • pro seniory
 • pro vozíčkáře
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.