Žitavská úzkokolejka

Zittau (Žitava), Saské Švýcarsko, Sasko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
5/10
Autor fotky: Žitavská úzkokolejka

Fanoušci železnice mají možnost zavítat na jihovýchodě Saska na úzkokolejku, vedoucí ze Žitavy. Vlaky jsou tažené parními lokomotivami a jezdí denně přibližně v hodinových intervalech.

Autor článku: David Hlisník, 24. listopadu 2023

Poznáte ráj parních mašin

Zajeďte si k německým sousedům do saské Žitavy. Můžete si vychutnat skvělou jízdu, která voní parou. Výchozí stanici najdete vedle nádraží v Žitavě. Vlak tažený parní lokomotivou nejdříve míří do Bertsdorfu. Tam se trať rozdvojuje. Jedna míří do klimatických lázní Oybin (12 km a 10 zastávek) a druhá vede do lázní Jonsdorf (13 km a 9 zastávek). Cesta trvá 45 minut. Žitavské hory se stávají i dějištěm různých akcí. Jezdí hudební vlaky, vyhlídkové, gurmánský vlak na Silvestra, pořádají se noční jízdy.

Žitavská úzkokolejka (foto r.d.rolf dresden CC BY 2.5)

Těšte se na světový unikát

Ve výchozím Bertsdorfu můžete sledovat světový unikát. Dvě parou tažené lokomotivy se v místě rozjíždějí téměř synchronizovaně. Železniční fandové jsou z takové podívané nadšení. Provoz na trati zajišťují parní lokomotivy. Příjezd každé soupravy doprovází pronikavý zvuk zvonce.

Jak zabavit děti

Vedle budovy Oybínského nádraží je zážitkové hřiště pro děti ve stylu úzkokolejky. Jsou tu modely nádraží v Žitavě a Bertsdorfu, model vlaku, železniční přejezd, vodní jeřáb a hradlo.

Tipy na ubytování

Kde zaparkovat

Pro auta je v okolí nádraží dostatek míst.

Kde se občerstvit

Ve vlaku je jídelní vůz. Poslouží vám i proslulá kavárna a restaurace na nádraží v Oybinu.

Přístupnost

Do Žitavy dojedete vlakem i autobusem.

Poloha na mapě

Kam na výlet 

V okolí stanic si prohlédnete spoustu zajímavostí. V Oybíně je Liščí nora, hrad a klášter. V Jonsdorfu lomy mlýnských kamenů, skály Nonnenfelsen a jezírko s gondolami.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
5/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více