Grosser Winterberg

Bad Schandau, Saské Švýcarsko, Sasko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.5/10

Grosser Winterberg je se svou výškou 556 m n. m. druhou nejvyšší horou Saského Švýcarska. Nachází se poblíž obce Schmilka, nedaleko hranic České republiky. Kromě překrásných výhledů nabízí také několik dalších zajímavostí.

Autor článku: Radomír Němeček, 26. dubna 2020

Na vrcholu hory Grosser Winterberg, česky Velkého zimního kopce, se nachází hotel s restaurací a 15 metrů vysokou zrestaurovanou dřevěnou rozhlednou (poplatek 0,50 ß), která umožňuje dílčí pohledy na Saské i České Švýcarsko. Pro získání podrobných turistických informací slouží zdejší informační centrum NP Saské Švýcarsko. Hotel postavený ve švýcarském stylu pochází z roku 1848 a původně býval loveckým zámečkem, který byl později přistavěn a přebudován na veřejný hostinec. 

Ledový domek, předchůdce dnešních chladniček

Zajímavostí je „Eishaus“, neboli Ledový domek, který v dřívějších dobách sloužíval pro skladování zásob hostince. Býval jakýmsi předchůdcem dnešních velkých chladniček. Je tvořen dvěma stěnami a vzniklý prostor mezi nimi byl na jaře vyplňován pilinami a ledem získaným z nedalekého rybníka. Dnes vítá návštěvníky a představuje jim zajímavou expozici NP Saské Švýcarsko a dodává podrobný popis, jak a k čemu v minulosti sloužil.

Jak na vrchol

Výchozím bodem výletu na Grosser Winterberg je obec Schmilka, kam se dostanete silnicí od Hřenska. Nejkratší cesta z obce vede k cíli zeleně značená turistické stezce. Cesta prochází pěknou krajinou, pro stoupání při větším převýšení slouží dřevem zpevněné schody. Osobně jsem touto cestou na vrchol nikdy nešel, ale vzal jsem oklikou po žluté trase a následně červené. Je sice trošku delší, ale na cestě je velmi pěkné vyhlídkové místo s posezením, ideální na svačinu.

Vzhledem k náročnosti výstupu není výlet na vrchol Velkého zimního kopce vhodný pro rodiny s kočárky.

Občerstvení

Na vrcholu Grosser Winterberg je turistická restaurace s velkou letní terasou. Další možností je občerstvení ve Schmilce, kde v budově bývalého mlýna je zbudován minipivovar s pekárnou. Je zde velké venkovní bistro s posezením u vodního kola.

Většina pokrmů je připravována z regionálních potravin v bio kvalitě a personál hovoří i česky.

Tipy na ubytování

Parkování

Ve Schmilce je veřejné placené parkoviště. Celodenní parkování vychází přibližně na 5eur. Další parkoviště je přibližně 0,5 km za Schmilkou.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Z vrcholu se vydejte po modře značené turistickáé stezce k místu nazvanému Heilige Stiege. Cesta je více než pestrou nabídkou krásných přírodních scenérií, velmi pěkný je pohled do údolí. V Heilige Stiege se vám naskytne velké množství nádherných výhledů a také si užitejte sestup pod dlouhých a příkrých železných schodištích. Budete rádi, že nejdete opačným směrem. Po této žluté trase se následně vrátíte zpět do Schmilky. 

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.5/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.