Lilienstein

Königstein, Saské Švýcarsko, Sasko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Výraznou dominantou Saského Švýcarska je hora Lilienstein. Tento dominantní "hřib" nebo "klobouk" jak z dálky vypadá naleznete kousek od Bad Schandau v Saském Švýcarsku. Za náročnější výstup své návštěvníky odměňuje krásnými výhledy do okolí.

Autor článku: Radomír Němeček, 26. dubna 2020

Nepřehlédnutelný skalní masiv

Lilienstein se tyčí do výšky 415 m n. m. Horu tří stran obtéká řeka Labe, která umocňuje jedinečnost tohoto místa. Na vrcholu stával kdysi strážní hrad, jehož nevýrazné zbytky jsou k vidění ještě dnes. Již při stoupání se otevírají první vyhlídky, avšak po výstupu zde čeká překvapení v podobě úchvatného panoramatického výhledu. Široké okolí je jako na dlani, dole se klikatí stříbřitá stužka řeky Labe a dobře je vidět nedaleká pevnost Königstein. Některé z vyhlídek jsou chráněné zábradlím, jinde je spoléháno na opatrnost návštěvníků. Za nejpěknější místo rozhledů je návštěvníky označována výspa západní vyhlídky, ale co člověk, to názor. Obelisk na vrchu připomíná návštěvu polského krále Augusta II. Mohutnější památník je věnován 800. výročí šlechtického rodu Wettinů, kteří Sasku dlouhá léta vládli.

Strategický start a cíl v Prossen u Bad Schandau

Na Lilienstein se můžete vydat pěšky buď z obce Prossen (kousek za Bad Schandau) nebo z městečka Königstein. Cesta z Königstein je sice kratší, ale strmější a navíc je potřeba se nejprve přepravit přívozem na druhý břeh Labe. My jsme vyrazili z Prossen. Cesta z Prossen vede chvíli po místní komunikaci a následně se napojuje na žlutou turistickou trasu. Informace na směrovce říká, že vás čeká asi hodina a čtvrt cesty. Její začátek vede po příjemné lesní cestě a stoupá k bývalé hájence Sellnitz. Na rozcestí trasa zamíří po modré a zanedlouho vás čeká poměrně náročný a strmý výstup po soustavě schodišť, lávek a můstků. Na závěr cestu svírá úzká průrva, která vyúsťuje ve vrcholovou plošinu. Trasa na mapě

Občerstvení

Příjemným překvapením je zdejší výletní restaurace, která je ale otevřena jen v sezóně od dubna do října. 

Tipy na ubytování

Parkování

Zaparkovat můžete u parčíku s dětským hřištěm v Prossen. Pokud se chcete vydat z Bad Schandau, pak zaparkujte zdarma u nákupního střediska Penny.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Cesta na Lilienstein je poměrně náročná, takže vhodnou volbou je po sestupu prohlídka a odpočinek v Bad Schandau. Můžete se projít po promenádě, za níž je pěkný pohled na romantické údolí potoka Kirnitzch, navštívit botanickou zahradu či třeba zamířit unikátním proskleným výtahem na vyhlídku do Ostrau.

Štítky

  • Poznávací
  • pro dva
  • Vyhlídky
  • Rozhledny
  • pro rodiny s dětmi
  • pro seniory
  • Romantická místa
  • Kopce a vrchy
  • Skály
  • Skalní města
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.