Přírodní rezervace Soos

Skalná, Západočeské lázně, Západní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Autor fotky: Luboš Ferenc CC BY-SA 4.0

Jedinečná přírodní rezervace Soos se nachází nedaleko proslulých Františkových Lázní v Sooské kotlině. Rozkládá se na plože 221 ha a návštěvníkům se představuje 1200 m dlouhou naučnou stezkou.

Autor článku: Radomír Němeček, 2. září 2020

V rezervaci spatříte miniaturní sopky

Rezervace Soos je unikátním rašeliništěm a slatiništěm, ve kterém posopečná činnost s množstvím vyvěrajících minerálních pramenů a s výdechy oxidu uhličitého vytváří jedinečnou přírodní lokalitu především z hlediska geologického, ale také botanického i zoologického. Tvář její krajiny se stále mění a hýří pestrou paletou barev. Nálevkovité prohlubně, tak zvané mofety, o kterých se běžně hovoří jako o bahenních sopkách vám připomenou krátery skutečných sopek a pokud zcela vyschnou, můžete slyšet v místě jejich výskytu hlasité syčení.

foto: muzeumfl.cz

Za poznáním dnem vyschlého jezera

Naučná stezka vás po můstkovém chodníčku s informačními panely zavede na rašeliniště, minerální slatiniště, k Císařskému prameni i na dno vyschlého jezera, které bylo kdysi naplněno slanou vodou. Místo připomíná měsíční krajinu postiženou erozí a pokrytou vrstvou vysrážených minerálních solí. Po ústupu jezera zde vznikl Křemelinový štít, který tvoří nahromaděné mikroskopické křemičité schránky řas rozsivek, kterým se v geologické minulosti jezera napájeného vodou minerálních pramenů dobře dařilo, a poté odumřelé padaly ke dnu, kde vytvořily až sedmimetrové vrstvy. Naučnou stezku doplňuje muzejní expozice „Příroda Chebska“, „Příroda Soosu“, „Ptačí svět Chebska“, pavilon s expozicí „Dějiny Země“, reprodukce obrazů Zdeňka Buriana a také modely prehistorických ještěrů v životní velikosti. V areálu lze získat informační materiály, zakoupit upomínkové předměty a nechybí ani možnost občerstvení.

foto: muzeumfl.cz

Flóra a fauna rezervace Soos

V rezervaci roste množství slanomilných a mokřadních rostlin. Na okrajích křemelinového štítu můžete mezi jinými spatřit trsy kuřinky solné, na rašeliništích a slatiništích se daří masožravé rosnatce okrouhlolisté. Vzduch čeří mávání křídel vzácných druhů ptáků, např. moudivláčka lužního. Hojně zastoupeni jsou obojživelníci a nejčastěji můžete spatřit pěknou rosničku zelenou, nebo naopak ošklivku ropuchu krátkonohou. Vyskytuje se zde i zmije obecná a ještěrka.

foto: muzeumfl.cz

Tip pro rodiny s dětmi

Vedle parkoviště navštivte s dětmi zoopark. 

Kde se občerstvit

Před vstupem do rezervace, vedle muzea, si můžete dát něco dobrého v bistru U Hulvy (v areálu NPR Soos).

Kudy k Soosu?

Rezervace leží v obci Hájek, přibližně 6 km severovýchodně od Františkových lázní. Dostanete se sem pohodlně autem i vlakem.

Vlakem do Soosu

Velkou výhodou je i železniční stanice Nový Drahov, která se nachází kousek od vstupu do rezervace.

Parkování

Motorizovaným návštěvníkům je k dispozici parkoviště v areálu zdarma.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Navštivte nedaleký hrad Seeberg, který se nachází v obci Ostroh asi 5 km od Františkových Lázní směrem na město Aš. V jeho expozici spatříte například vývoj nábytkové tvorby, dějiny porcelánu, seznámíte se s chebským venkovem, připomenete si známého chebského kata Karla Hussa a mnohé další. 

Základní údaje

Kontaktní údaje

Skalná
+420 354 542 033
soos@muzeum-frantiskovylazne.cz
muzeum-frantiskovylazne.cz

Štítky

 • Poznávací
 • Příroda
 • amazing places
 • pro rodiny s dětmi
 • Romantická místa
 • pro rodiče s dětským kočárkem
 • romantické cestování
 • Hory a pohoří
 • pro dva
 • pro seniory
 • Přírodní rezervace
 • pro vozíčkáře
 • Naučné stezky
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Jaký druh ubytování hledáte?

Ubytování v jednotlivých obcích regionu

Prozkoumejte oblasti regionu

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu Západní Čechy

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.