Zámek Luhov

Líšťany, Plzeňsko, Západní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Nedaleko Přehrady Hracholusky na Plzeňsku v západních Čechách zavítejte na barokní Zámek Luhov. V současnosti je památka v soukromých rukou rodiny Němcovy, která objekt opravuje a postupně otvírá veřejnosti.

Autor článku: Radomír Němeček, 8. dubna 2024

Zámek Luhov vznikl z renesanční tvrze

Už v roce 1676 byla původní renesanční tvrz přestavěna na barokní zámek. Steinbachové z Kranichsteina upravili i zahradu ve francouzském stylu. Marie Anna Steinbachová se roku 1779 provdala za Maria Bořka Dohalského z Dohalic a ten pak v roce 1780 nechal v Luhově postavit dnešní zámek.

Nyní zámek vlastní a opravují soukromí majitelé

Současná podoba zámku je z konce 18. století. Budova má obdélný půdorys a je kryta mansardovou střechou. Po válce roku 1945 patřila zemědělskému podniku. Později ji získali soukromí majitelé. Sledujte, jak se jim daří rekonstrukce interiérů.

Prohlídka obsahuje i výstavy

Zámecký areál se zámkem s kaplí Bolestné Panny Marie, tvrzištěm a renesanční sýpkou se nachází v jihozápadní části obce Luhov. Prohlédnout si můžete černou kuchyni s přípravnou a spíží. V přízemí je výstava grafik barokního malíře Williama Hogartha a výstava krajek a deček. Zaujme vás rybník, který sloužil k původní tvrzi. Park je nyní upraven ve stylu anglické zahrady.

Občerstvení

V Líšťanech (3,5 km) je Restaurace Na Farmě.

Kde zaparkovat

Zaparkovat můžete u zámku v sousedství zvoničky.

Přístupnost

Blízko zámku je stanice autobusu. Nedalekou Třebobuzí vede cyklotrasa č. 2295.

Poloha na mapě

Kam na výlet v okolí
Nabízí se návštěva vodní nádrže Hracholusky na řece Mži. Přehradní jezero si můžete prohlédnout z paluby parníku Plzeň při plavbě od hráze v Hracholuskách směrem na Butov. Je možné vyzkoušet vodní lyžování, pěší turistiku i cykloturistiku.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Jaký druh ubytování hledáte?

Ubytování v jednotlivých obcích regionu

Prozkoumejte oblasti regionu

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.