Rybník Velká Holná

Hatín, Třeboňsko, Jižní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Autor fotky: jakobsolovsky CC BY-SA 2.0

U hranic Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko v jižních Čechách si užijete klidné koupání, relaxaci, sportovní i turistické vyžití u rybníka Velká Holná.

Autor článku: David Hlisník, 13. září 2023

Na hrázi rostou staré duby

Rybník Velká Holná nedaleko Jindřichova Hradce pochází ze 14. století, kdy byl vybudován na Holenském potoce. Má rozlohu 230 ha a je dvanáctým největším rybníkem v České republice.  Na hrázi rostou duby, které ji zpevňují. Největší z nich je vysoký  26 m, obvod kmene měří 766 cm. Roste tu i 150 let starý buk. Na břehu u pláže v Hatíně se nachází rekreační středisko Holná. K dispozici je zde stolní tenis, ruské kuželky, víceúčelové i dětské hřiště.

Rybník Velká Holná - ostrov Naxos (foto Martin Kotačka CC BY-SA 3.0)

V rybníku je ostrov Naxos

Uprostřed rybníka je ostrov Naxos. Rostou na něm sto let staré stromy a stal se útočištěm některých vzácných ptáků, např. Výra velkého. Ostrov je přírodní biosférickou rezervací. Po hrázi rybníka vede Rudolfovská cyklostezka č. 1170. V okolí rybníka je rozlehlá  síť cyklistických a turistických stezek, které můžete vyzkoušet. Například se můžete vydat cyklotrasou Po stopách Emy Destinnové.

Kde zaparkovat

Parkoviště je v rekreačním středisku.

Tipy na ubytování

Kde se občerstvit

V rekreačním středisku je restaurace i stánek s občerstvením.

Jak k rybníku Velká Holná vlakem

Od vlakové stanice v Kardašově Řečici Mnichu půjdete po modré turistické značce až k Holenskému Dvoru a pak po červené turistické značce až na pláž. Vzdálenost je necelých 5 km. Trasa na mapě.

Poloha na mapě

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více