Zámek Březnice

Březnice, Brdy, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Autor fotky: Pavel Vlach CC BY-SA 4.0

Zámek Březnice se nachází ve stejnojmenné obci, ležící necelých dvacet kilometrů od Příbrami. Jeho expozice jsou přehlídkou slohových období od renesance až po druhou polovinu 19. století.

Autor článku: Radomír Němeček, 10. ledna 2021

Zámek nabízí návštěvníkům dva prohlídkové okruhy a navštívit a prohlédnout si lze také zámeckou Kapli neposkvrněného početí Panny Marie, kde jsou vedle krásné výzdoby umístěny i rokokové varhany Vojtěcha Schreiera z Kuksu.

První okruh návštěvníky provádí dvanácti zámeckými prostorami.

Ve velké gotické místnosti prozrazuje mnohé o stavebně historickém vývoji březnického zámku a jeho majitelích. Pokračuje prohlídkou galerií Jeníšků z Újezda, Krakovských z Kolovrat a Palffyů z Erdödu, kteří prosluli svou zálibou v jezdeckém sportu a je zde k vidění řada předmětů, které se k jezdecké vášni Palffyů vztahují. Trasa dále prochází africkým salonem s loveckými trofejemi, společenskou místností, jídelnou, pokojem se svírkou grafiky, barokním salónem, velkým společenským hudebním salónem, empírovým salónem, z něhož lze nahlédnout do knihovny a součástí prohlídky je také renesanční jídelna, patřící mezi nejvýznamnější prostory březnického zámku.

foto: Pavel Vlach CC BY-SA 4.0

Druhý okruh vás zavede do unikátní Lokšanské knihovny

Druhý okruh návštěvníky zavádí do velké hodovní síně, později upravené na rytířský sál, dá nahlédnout do tzv. Lokšanské knihovny, která je nejstarší svého druhu u nás, která se dochovala ve své původní podobě, a představuje také zámeckou zbrojnici, která se rozkládá v nejstarší části historického objektu. K vidění jsou mimo jiné lovecké pušky Hanuše z Kolovrat. K lepšímu poznání objektu a vzácných sbírek je možné využít prohlídkový okruh I+, který vedle kompletního I. prohlídkového okruhu zahrnuje navíc návštěvu hodovního sálu a Lokšanské knihovny.

Zamiřte do Jezuitské koleje za obrazy Ludvíka Kuby 

Na březnickém náměstí v prostorách Jezuitské koleje je umístěna stálá výstavní expozice obrazů Ludvíka Kuby. Potěšte se jeho díly s krajinářskými i portrétními motivy s březnickou a jihočeskou tématikou. 

Na zámku je možnost zakoupení upomínkových předmětů a turistické známky č. 283. Uprostřed léta a o Vánocích se konávají na zámku oblíbené koncerty.

Tipy na ubytování

Kde se občerstvit

Příjemné občerstvení skýtá  zámeckém areálu kavárna U bylinkové zahrádky. V nabídce jsou také lokální piva z pivovaru Herold a také vyhlášené zámecké palačinky.

Vlakem na zámek

Vlaková stanice Březnice se nachází necelý kilometr od zámku. Trasa na mapě

Parkování

Veřejné parkoviště se nachází přímo u zámku

Poloha na mapě

Tip na výlet

Navštivte Hornické muzeum v nedaleké Příbrami. Rozkládá se v areálu historické Ševčinské šachty, v budovách dolu Vojtěch a dolu Anna. Představí vám na šest desítek stálých nesmírně zajímavých expozic. Muzeum je největším svého druhu v České republice.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Zámecký obvod
Březnice
318 682 179
602 478 498
breznice@npu.cz
www.zamek-breznice.cz

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • romantické cestování
  • Zámky
  • Výlety
  • pro dva
  • když prší
  • Architektonické památky
  • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.