Výlet po naučné stezce Babiččiným údolím
Česká Skalice, Babiččino údolí, Královéhradecko

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
0/10

Nevím, jak dnes, ale dříve snad nebylo školáka, který by neabsolvoval výlet se školou do Babiččina údolí.  Proto se tam vydejte i vy a nejlépe od května do října a s celou rodinou...

Autor článku: Radomír Němeček, 16. července 2020

Co vás na cestě čeká

Naše doporučená trasa vede Naučnou stezkou Babiččino údolí, na které najdete celkem 25 zastavení. Texty na tabulích vám připomenou postavu babičky ze stejnojmenné knížky Boženy Němcové i osudy celé rodiny Panklovy a dalších obyvatel, žijících více než před sto lety v podzámčí a okolí Ratibořického zámku. Jsou zde také zajímavosti o zdejší fauně a floře a informace o protékající řece Úpě.

Připomeňte si Babičku od Boženy Němcové

Trasu můžete jít pěšky nebo jet na kole. V každém případě váš výlet začne v České Skalici. Můžete se sem dostat autobusem, vlakem či autem, které zaparkujte třeba na náměstí.

Výchozí bod výletu

Začátek trasy by měla být Barunčina škola a následně pak Muzeum Boženy Němcové, které sídlí v Steidlerově hostinci. Součástí objektu je  také Textilní muzeum a středověká tvrz. Po prohlídce muzea se již vydejte údolím podél řeky Úpy až do Ratibořic - do Babiččina údolí k Bažantnici, Loveckému pavilonu a na Ratibořický zámek. Jméno Babiččino údolí dostala lokalita v roce 1878 od lékaře Otakara Jedličky. Státní přírodní rezervací pak bylo vyhlášeno v roce 1952.

Nezapomeňte navštívit Ratibořický zámek

Jistě se na své pouti zastavíte u Ratibořického zámku, který byl sídlem kněžny Kateřiny Vilemíny Zaháňské. Zámek určitě stojí za prohlídku. Pokud se na výlet vypravíte v květnu, uchvátí vás zámecká zahrada s rozkvetlými rododendrony. Po celou cestu až  na konec naučné stezky půjdete krásnou a nedotčenou přírodou.

Odtud zámku putujte dále po informačních tabulích k Ludrovu mlýnu, mandlu, Panské hospodě, k sousoší Babičky s dětmi od sochaře Otto Gutfreunda, a pak již cestou ke Starému bělidlu, Viktorčinu splavu a po přejití mostu vystoupejte k Rýzmburskému altánu, kde po 7,5 km naučná stezka Babiččino údolí končí.

Pro nás to ale není konec výletu

Vy se dejte přes obec Rýzmburk zhruba 1 km na rozcestník k obci Žernov. Dále jděte po žluté turistické značce Naučnou stezkou Jakuba Míly 1 km, poté z ní sejděte a pokračujte 2 km do Zlíče, kde můžete vidět pomník Boženy Němcové či pomník bitvy r. 1866. Následně asi 2 km opět po naučné stezce na rozcestník Česká Skalice – železniční stanice, po 1 km se pak po modré turistické trase se dostanete zpět k výchozímu bodu vašeho výletu, tedy do České Skalice.

Základní informace o trase

Pokud se nebudete stavovat na prohlídky muzea či zámku, cesta vám pěšky potrvá asi 4 hodiny, na kole pak 1 hodinu (12 km). Občerstvit se můžete cestou v několika hospůdkách nebo přímo u vchodu do areálu Ratibořického zámku.

Výlet na mapě

Základní údaje

Kontaktní údaje

Česká Skalice

Štítky

 • Poznávací
 • Pro rodiny s dětmi
 • Zámky
 • Příroda
 • Romantické
 • Pro rodiče s dětským kočárkem
 • Romantická místa
 • Pro dva
 • Přírodní památky
 • Pro seniory
 • Naučné stezky
Jak se vám líbí článek
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy co podniknout v regionu Královéhradecko

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více