Zřícenina hradu Gutštejn

Konstantinovy Lázně, Plzeňsko, Západní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Autor fotky: Huhulenik CC BY 3.0

Zříceninu hradu Gutštejn objevíte v okrese Tachov jihovýchodně od Konstantinových Lázní v lokalitě Okrouhlé Hradiště. Stojí v lesnaté krajině na skalním ostrohu nad potokem Hadovka v nadmořské výšce 425 m. Upoutá vás 20 m vysoká zachovaná kamenná věž.

Autor článku: Radomír Němeček, 27. dubna 2021

Z ostrožny je pěkný výhled

Hrad Gutštejn pochází z počátku 14. století, od 16. století však zůstal neobydlený. Z jižní strany skalami chráněné předhradí je odděleno příkopem. Zde se dochoval jen do skály vytesaný sklep. Když se vydáte ke zřícenině od zámečku Daňkov, kromě kamenné věže se zaoblenými rohy, ze které vyrůstají křivé kmeny borovic.  Ve zdivu zachovaného paláce jsou úzké střílny. V přízemí i patře lze spatřit klenutá okna se zbytky omítek v nikách. Nad ostrohem se tyčí hradní zdi.

Upozornění

V cíli se musíte spokojit pouze s vyhlídkami, které se vám otevřou do krajiny mimo zříceninu. Objekt je vzhledem k rekonstrukci uzavřen. Pohyb v areálu je na vlastní nebezpečí. Hrozí nebezpečí pádu do hloubky, uklouznutí a další nebezpečí.

Občerstvení

Občerstvení si vezměte na výlet ke zřícenině s sebou.

Vlakem na Gutštejn

Plánujete-li výlet vlakem, bude Vaším výchozím bodem výletu železniční stanice Strahov. Od vlaku vás na hrad zavede 3,2 km dlouhá červená trasa. Trasa na mapě

Parkování a jak na hrad

V sousedství loveckého zámečku Daňkov v Okrouhlém Hradišti je parkoviště. Z parkoviště půjdete po žlutě značené cestě k rozcestníku, který vás ke zřícenině navede. Cesta je dlouhá necelých 500 metrů. Trasa na mapě

Poloha na mapě

Kam pokračovat dále. Tip na výlet

Naučnou stezkou Šipín
Ze zříceniny se můžete vydat na šestikilometrovou vycházku Naučnou stezkou Šipín. Zřícenina je její součástí. Trasa vede středně náročným terénem kolem mohylového pohřebiště, bývalého Dudákovského Mlýna, přes hradiště Šipín a Bezemín. Druhé zmiňované je zřejmě nejstarším slovanským hradištěm západních Čech. Cestou narazíte kromě informačních tabulí na četná odpočinková místa, vyhlídky a studánky. Trasu lemují také bunkry pevnostního opevnění. Oblast je vyhlášena přírodním parkem Úterský potok.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Okrouhlé Hradiště
Konstantinovy Lázně
374 631 773
kladruby@npu.cz

Kategorie a štítky

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Jaký druh ubytování hledáte?

Ubytování v jednotlivých obcích regionu

Prozkoumejte oblasti regionu

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.