Zřícenina hradu Buben

Plešnice, Plzeňsko, Západní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Autor fotky: Pavel Žižka CC BY-SA 3.0

V okrese Plzeň sever v obci Plešnice se nad soutokem řeky Mže a Plešnického potoka v nadmořské výšce 350 metrů tak trochu v lese schovává zřícenina hradu Buben. Bývá oblíbeným cílem turistů a návštěvníků vodní nádrže Hracholusky.

Autor článku: Radomír Němeček, 10. září 2020

Trocha historie 

První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1394, kdy tu na tehdejší tvrzi pobýval Heřman z Bubnu. Hrad založili příslušníci rodu Bavorů ze Strakonic v první třetině 14. století. Podle pověsti zakladatel hradu vítal hosty vířením bubnů, a tak získal hrad své jméno. Od 16. století však hrad už jen chátral a poslední majitelé ho opustili. 

foto: Parkis CC BY-SA 3.0

Zřícenina je volně přístupná

Hrad byl celá staletí neobýván. Ruina leží v údolí pod obcí Plešnice, cesta lesem je příjemná. V úzkém skalnatém údolí, obklopená lesy je viditelná skoro až v momentě, kdy k ní skutečně dojdete. Průchod hradu vede mezi skalisky, na kterých zřícenina stojí. Zachoval se zbytek vstupní věže s bránou. Uvidíte obdélníkové nádvoří. Jsou tu k vidění i zbytky příkopu, hradeb, torza bran, paláce, pozůstatky parkánu a bašta. Spatříte také pobořená sklepení.

foto: Pavel Žižka CC BY-SA 3.0

Zřícenina žije

O zříceninu, která patří obci Plešnice, pečuje jako správce už několik let Občanské sdružení Excalibur z Plzně. Hlavním cílem je zakonzervování památky a realizace oprav tak, aby se dále pozůstatky hradu nerozpadaly.  Pořádají řadu akcí pro veřejnost, kterými chtějí místo zatraktivnit. Konají se tu romantické svatby, rytířské souboje, promítají se filmy. Na nádvoří se k tomu účelu v sezoně instalují dřevěné lavice. Můžete si s dětmi opéct na příslušných místech třeba špekáčky. Správci zříceniny hradu Buben jen apelují na návštěvníky, aby si po návštěvě odnesli vše, co s sebou přinesou zase domů a nenechávali nikde odpadky. 

foto: Parkis CC BY-SA 3.0

Občerstvení

Na zřícenině občerstvení nenajdete. Nejbližší možnosti jsou v Plešnici občerstvení U Leishů (kousek od železniční stanice) nebo v obci Úlice, kde se můžete občerstvit v restauraci s příznačným názvem U Hladů. 

Jak na zříceninu

Auto můžete nechat na parkovišti Plešnice. Ke zřícenině půjdete 1,2 kilometru pěšky po modře značené turistické cestě. 

Vlakem na výlet

Vydáte-li se na výlet vlakem, vystupte v železniční stanici Plešnice. Ze zastávky půjdete 2,5 km po modré trase na zříceninu hradu.

Poloha na mapě

Kam dále z hradu? Tip na další výlet

S dětmi můžete navštívit malou zoo na Zámeckém statku
Po prohlídce zříceniny hradu Buben se můžete vydat do Újezdu nade Mží a navštívit tam Zámecký statek. Z parkoviště Na Svanku pojedete přes Bdněves do Kozolup a potom přes město Touškov až do Újezdu nade Mží. Vzdálenost je 10 kilometrů. Barokní budovu, postavenou v 17. století na základě vyhořelého renesančního stavení, vystřídala současná klasicistní architektura. Zámek má empírovou fasádu a mansardovou střechu. V současnosti je v soukromém majetku. Majitelé objekt postupně rekonstruují a provozují tu ekologické hospodářství. A protože mají i malou zoologickou zahradu, můžete svým dětem ukázat, jak se žije hospodářským zvířatům v ekologickém provozu. 

Základní údaje

Kontaktní údaje

Plešnice
+420 721 411 815
hradbuben@seznam.cz
hradbuben.sweb.cz

Štítky

 • Poznávací
 • Vyhlídky
 • Zříceniny
 • romantické cestování
 • pro rodiny s dětmi
 • se psem
 • pro rodiče s dětským kočárkem
 • Architektonické památky
 • Romantická místa
 • pro dva
 • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Jaký druh ubytování hledáte?

Ubytování v jednotlivých obcích regionu

Prozkoumejte oblasti regionu

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.