Vojenské technické muzeum Lešany

Lešany, Slapská přehrada, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7.6/10

Vojenské muzeum najdete nedaleko Týnce nad Sázavou, v okrese Benešov, zhruba 30 km od Prahy. Nachází se v prostorách bývalých dělostřeleckých kasáren mezi obcemi Krhanice a Lešany.

Autor článku: Radomír Němeček, 27. listopadu 2020

Projdete se mezi tanky, kanóny i raketami

Muzeum v Lešanech patří pod Vojenský historický ústav Ministerstva obrany ČR. V expozici má 450 válečných strojů. Uvidíte tu tanky, kanóny, motocykly, obrněná vozidla, nákladní a vojenská vozidla. Poznáte zblízka i raketovou techniku, spojovací a ženijní prostředky. Můžete se seznámit s logistickým materiálem od konce 19. století až do dnešní doby. Projdete devíti halami a exponáty najdete také pod šesti přístřešky na volném prostranství. Každá hala představuje určitý časový historický úsek, ve kterém vojenská technika sloužila. S využitím moderních  způsobů prezentace technické povahy sbírek se muzeum řadí k předním evropským institucím svého druhu. Areál je velmi rozlehlý. Pořádají se zde akce pro veřejnost.

foto: muzeum Lešany

Poznejte zajímavé unikáty

Pokud chcete vidět unikát, nenechte si ujít sbírku vojenských dopravních prostředků. Zajímavá je kolekce kanonů systému Škoda. Je tu i velmi cenný hasičský vůz Praga L. Jeho podvozek vyrobili v roce 1926. Objevíte námořní a dělostřelecké miny. Milovníky vojenské problematiky potěší expozice českých a slovenských dobrovolníků, kteří bojovali v severní Africe. Je zde vystavený vůz Bedford, který byl užit na severoafrickém bojišti. Jsou tu i sbírky exemplářů z východní fronty. Třeba raketomet Kaťuša. Největším lákadlem pro příznivce tankové techniky je mohutný izraelský tank Merkava s motorem umístěným v přední části.

foto: muzeum Lešany

Expozice železničního vojska

K prohlídce láká také venkovní expozice železničního vojska. Její základ tvoří 170 m dlouhé kolejové pole na dřevěných pražcích a dvě výhybky. Na kolejích jsou vagony, které sloužily pro vojenské účely. Prohlédnete si například nejstarší krytý vagon vyrobený ve Francii roku 1909. Byl součástí radarového německého vlaku Luffwaffe.

foto: muzeum Lešany

Bitva o Ostravu interaktivně

Můžete navštívit interaktivní halu. Věnuje se největší a nejkrvavější vojenské operaci na československém území – bitvě o Ostravu. V této bitvě se také ukázala vysoká kvalita původních československých opevnění z třicátých let rozmístěných u hranic našeho území – bohužel ale na straně Němců. Ti ho využili k boji a paralyzovali tím sovětský postup do Ostravy. Expozice ostravské operace 10. březen – 30. duben 1945 vás vtáhne do dobové atmosféry nejen exponáty, ale i doprovodnými autentickými obrazovými záběry a zvukovými efekty.

Občerstvení

Občerstvit se můžete v kantýně, která je součástí muzea. K dispozici je v areálu obchůdek se suvenýry a předměty s vojenskou tematikou.

Jak zabavit děti

V Lešanech se nachází dětské hřiště s hracími prvky.

Vstupné

Vstupné se do muzea neplatí.

Do muzea vlakem

Vystupte v železniční stanici Krhanice. Z nádraží půjdete pěšky 1,5 km. Trasa na mapě

Parkování a přístupnost

Parkovat můžete na dvou parkovacích plochách. Nacházejí se v bezprostřední blízkosti areálu.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Přijeďte do Lešan na Tankový den
Do Lešan si můžete udělat výlet znovu na Tankový den. Koná se vždy koncem srpna. Stěžejním bodem programu Tankového dne bývá velká bojová ukázka. Svým rozsahem jde o skutečně mimořádné představení.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7.6/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.