Hornické muzeum Příbram

Příbram, Brdy, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7.5/10

Středočeské Hornické muzeum Příbram patří k největším a nejstarším muzeím svého druhu v České republice. Prostřednictvím několika desítek stálých expozic poskytuje dokonalý obrázek o hornické činnosti zdejší oblasti.

Autor článku: Radomír Němeček, 10. ledna 2021

Za historií hornictví do Příbrami a jejího okolí

Expozice Hornického muzea jsou umístěné v prostorách historického areálu Ševčinského, Anenského, Vojtěšského a Drkolnovského dolu a v hornické chalupě v Příbrami - Březových Horách. Seznámíte se zde s těžbou stříbra, olova, uranu a dalších rud. Mnohé další o těžbě drahých kovů a zdejším životě vám prozradí také pobočky muzea – Skanzen Vysoký Chlumec, Muzeum Špýchar Prostřední Lhota, Muzeum zlata Nový Knín a Památník Vojna u Příbrami, který se rozkládá mezi bývalými uranovými šachtami a přibližuje také dějiny uranového hornictví.

Po svých nebo důlním vláčkem?

V muzeu čeká na návštěvníky řada hornických pracovních nástrojů rozličného stáří, sbírky nerostů včetně největšího vzorku stříbra vystaveného v českých muzeích, modely šachet, staré důlní mapy či dokumenty, ale také archeologické nálezy z doby Keltů, mezi nimi například pracovní nástroje či bronzové šperky. Nabízí také jedinečnou možnost projet se důlním vláčkem po povrchu i v podzemí, či vyzkoušet jízdu po skluzavce dlouhé 51 m pod zemský povrch k vodnímu kolu dolu Drkolnov, které je jediné dochované na území ČR.

Jedinečný zážitek v Evropě

Mimořádnou atrakcí je rovněž pohled do jámy dolu Prokop hluboké 1600 metrů. Hornické muzeum Příbram je jediné muzeum v Evropě nabízející takovouto atrakci. K zajímavostem se řadí též prohlídka parních těžních strojů, mezi kterými je i nejstarší dochovaný u nás z r. 1873 na dole Vojtěch, modernizovaný r. 1889, jenž pracoval až do konce těžby v r. 1978.

Tipy na ubytování

Navštivte malebný skanzen

V pobočce Hornického muzea ve Skanzenu Vysoký Chlumec, který se rozkládá v malebné krajině středního Povltaví, si můžete prohlédnout zemědělské usedlosti, malebné chalupy, stodoly, špýchary, pilu, mlýn, kovárnu i drobné sakrální památky. Za poznáním se můžete vydat po jedné ze tří prohlídkových tras. První vám představí soubor staveb lidové architektury, druhá technické objekty na vodní pohon a třetí vybrané objekty z první a druhé trasy. Skanzen se nachází v lokalitě dotčené těžbou povltavské žuly.

V Hornickém muzeu je kromě upomínkových předmětů k dostání také turistická známka č. 494.

Vyzkoušejte jízdu důlním vláčkem

Přesun mezi jednotlivými expozicemi je možný vozem či pěšky v doprovodu průvodce. Jízda hornickým vláčkem mezi Ševčinským a Vojtěšským dolem začíná každou půlhodinu od 9.30 do 17.30 hod. (květen – červen soboty a neděle, červenec – srpen denně mimo pondělí). Jízdy důlním vláčkem Prokopskou štolou dolu Anna začínají v 9.00 hod. a probíhají také každou půlhodinu. V listopadu – březnu pouze na objednání.

Očerstvení

Možnost občerstvení v Příbrami v blízkosti muzea se nabízí v restauracích: Na Vršíčku, Žárovka, Atollo, nebo například v pěkné pizzerii La Colore na náměstí 17. listopadu, případně v restauraci V Ráji v Mariánském údolí i jinde.

Jak do muzea

Hornické muzeum se nalézá v městské části Březové Hory asi 2 km od centra města. Cesta ze všech směrů je dobře značena.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Nad Příbramí se tyčí národní kulturní památka, barokní klenot Svatá Hora, jedno z nejvýznamnějších poutních míst v Evropě. Historický objekt s názvem Zámeček-Ernestinum v centru Příbrami nabízí expozici věnovanou známému fotografovi Františku Drtikolovi. V prostorách zámečku ve Vysoké u Příbrami se nachází Památník Antonína Dvořáka. Zámeček najdete na okraji lesa, asi 2 km od silnice Příbram – Rožmitál pod Třemšínem.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7.5/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.