Vápenka v Háji u Loučné pod Klínovcem

Loučná pod Klínovcem, Krušné hory a Podkrušnohoří
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.5/10
Autor fotky: Marie Čcheidzeová CC BY-SA 4.0

V krušnohorské obci Háj u Loučné pod Klínovcem si v lesích nedaleko Kovářské prohlédnete zříceninu monumentální historické vápenky z padesátých let 19. století. Připomene vám těžbu vápenitého dolomitu v lomech a výrobu vápna.

Autor článku: Radomír Němeček, 27. března 2022

Vápenka prošla rekonstrukcí

V místě zjistíte, že zřícenina vápenky prošla rekonstrukcí. Kromě statického zajištění jižní a severní věže jsou dozděné klenby, opraveno je i zdivo. U vápenky vám poslouží nový kamenný chodník a objevíte informační tabuli s popisem zdejší historie výroby vápna. Vápno se používalo ke stavebním účelům a na hnojení. Vápenka je přidruženým objektem Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří, zapsaného v roce 2019 na seznam Světového dědictví UNESCO

Mohutnější věž je přístupná

Na jednu z věží, tu mohutnější, můžete vystoupat po novém schodišti. Věž má také novou pultovou střechu. Prohlídky vápenky s průvodcem si můžete objednat emailem na horsky@loucna.eu nebo na telefonu 702 007 900.

Parkování a přístupnost

Zaparkovat můžete v Kovářské třeba na sídlišti. Půjdete Dukelskou ulicí, pak po zelené značce kolem vlakové zastávky. Od nedaleké studánky pak zhruba 1 km po lesní cestě.

Tipy na ubytování

Občerstvení

U vápenky jsou dva přístřešky, v Kovářské např. Restaurace Marzebila.

Poloha na mapě

Kam na další výlet v okolí

Prohlédněte si zbytky uhelny
V Kovářské se nacházejí zbytky uhelny. Připomenou vám, že zde stávala vysoká pec. V jejím okolí se nacházely zásoby železné rudy, stříbra a olova. V uhelně se skladovalo uhlí potřebné pro zpracovávání těchto kovů.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Háj
Loučná pod Klínovcem

Štítky

  • Poznávací
  • Výlety
  • Příroda
  • Technické památky
  • úžasná místa
  • pro rodiny s dětmi
  • amazing places
  • Do lesa
  • Prohlídky
  • se psem
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.5/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu Krušné hory a Podkrušnohoří

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.