Vlastivědné muzeum

Boží Dar, Krušné hory a Podkrušnohoří
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10

V Božím Daru mají pěkné Vlastivědné muzeum. Prohlédnete si v něm stálou expozici o historii krušnohorského městečka a řadu regionálních exponátů.

Autor článku: Radomír Němeček, 28. ledna 2021

Uvidíte pravou selskou jizbu

Vlastivědné muzeum města Boží Dar vám přiblíží svou expozicí historii městečka, které je nejvýše položené ve střední Evropě. Muzeum najdete ve stejné budově, jako sídlí městský úřad nebo Infocentrum. Prohlédnete si krásnou selskou jizbu s předměty denní potřeby minulého století. Upoutají vás krušnohorské minerály. K vidění jsou tu věci potřebné k dolování nerostného bohatství a těžbě rašeliny. Můžete obdivovat vánoční betlémy. Prohlédnete si sbírku starodávných lyží. Jsou tu také předměty, které připomínají pobyt řeckého prozaika Nikose Kazantzakise na Božím Daru a další zajímavé předměty.

foto: bozidar.cz

Součástí muzea je Ježíškova pošta

Na Božím Daru bydlí Ježíšek, který tu vyřizuje svou poštu. Během celého roku můžete zanechat svá přání v Ježíškově poště, která je součástí Vlastivědného muzea. Nemusíte čekat až na Vánoce. V prosinci pak přání rozešle Ježíšek adresátům. Přáníčka můžete i z domova zaslat na poštu Boží Dar. Ježíšek tato přání rozešle v prosinci spolu s ostatními. Každý rok se na přáních objevuje nové speciální vánoční razítko. S Ježíškem se v Božím Daru setkáte na několika místech, zvláště, když se vydáte po jeho stopách Ježíškovou cestou.

foto: bozidar.cz

Po prohlídce muzea si projděte Ježíškovu cestu

V Infocentru si koupíte Ježíškův pas. Do něj budou děti zapisovat splněné úkoly. Ježíškova cesta  má dva okruhy a tak si můžete vybrat, který půjdete. Delší měří 12,9 km a druhý 5,6 km. Při delší variantě projdete 13 zastavení. Na obou okruzích vás čeká plno zábavy a úkolů v pohádkově vyzdobených domečcích. Na trase jsou k dispozici nejen zmíněné přístřešky, ale i odpočinková místa. V cíli, který je opět v Infocentru, dostanou děti na památku do pasu razítko Ježíškovy pošty a drobný dárek. Na Ježíškově cestě je k dispozici občerstvení U krmelce (domeček č. 4).

Tipy na ubytování

Upozornění

Vlastivědné muzeum je otevřeno každý den s polední přestávkou (12.30 – 13.30) od 8 až do 18 hodin.

Kde se občerstvit

U muzea se nachází Restaurace Radniční sklípek, Restaurace Daro a nebo Cafe Bar crepérie, kde se můžete občerstvit.

Parkování a přístupnost

Automobil zaparkujete na rozhlehlém parkovišti v Božím Daru u Skiareálu Nowako. Z parkoviště je Vlastivědné muzeum vzdáleno pouhých 250 m.

Poloha na mapě

Tip na výlet 

Naučná stezka Božídarské rašeliniště
Na Božím Daru je spousta zajímavých aktivit. Projít se můžete třeba 3,2 km dlouhou Naučnou stezkou Božídarské rašeliniště. Vede částí stejnojmenné Národní přírodní rezervace, vyhlášené mezinárodně významným mokřadem. Stezka začíná u Infocentra, kde si také přečtete informace z první tabule. Pak se budete převážně pohybovat po povalových chodnících, takže se o svou bezpečnost nemusíte obávat. Informačních tabulí je na stezce celkem 12. Pojednávají o prostředí a zvláštnostech rašeliniště, připomínají historii těžby rašeliny i rýžování cínu. Přiblíží živočichy, lesní porosty i horské louky.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Boží Dar 1
Boží Dar 36262
353 815 108
info@bozidar.cz
bozidar.cz

Štítky

  • Naučné
  • pro rodiny s dětmi
  • když prší
  • Muzea
  • Výlety
  • pro dva
  • Galerie
  • pro seniory
  • Lidová řemesla
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu Krušné hory a Podkrušnohoří

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.