Studený vrch

Dobříš, Brdy, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Nedaleko Dobříše, v krásné krajině Brd na Studeném vrchu se mezi vzrostlými stromy ukrývá stejnojmenná rozhledna. Z jejího vrcholku lze dohlédnout například na České středohoří, Křivoklátsko, Českou Sibiř, spatřit je možné horu Říp, Bezděz a Jistebnickou vrchovinu a za ideální viditelnosti také Krušné hory.

Autor článku: Radomír Němeček, 30. dubna 2020

Tak trochu převlečená měřičská věž

Rozhledna, která umožňuje pohled tak říkajíc od Šumavy k Cínovci, stojí v nadmořské výšce 659 metrů a je vysoká 17,5 m. Její věž má šest poschodí, sklep kde je umístěn měřící kříž a na ochozu pak šest měřících bodů. Objekt se totiž zrodil jako jednoduchá měřičská věž, později přebudovaná na triangulační věž prvního řádu, která od roku 2004 slouží také jako rozhledna. Protože byla dlouhá léta v držení armády, můžete v sousedství ještě dnes vidět dva okopy pro obrněné transportéry.

Nahoře výhled, dole opečená klobáska

Kamenná věž s nárožími a ostěním z bílých cihel má neobvyklý sedmiboký půdorys. Je jedinou zpřístupněnou stavbou svého druhu z celkem devíti u nás vybudovaných. Snazší orientaci vám umožní směrové ukazatele výhledů na vyhlídkové plošině a k uspokojení všech vašich smyslů jistě přispěje prodej občerstvení, které si můžete dopřát před výstupem 81 schodů, nebo po návratu z rozhledny dolů. Poté se můžete ještě rozhlédnout po kraji z vyhlídkového místa nedaleko paty rozhledny.

Před cestou se pořádně nadýchněte

K vrcholu vede červeně značená odbočka po lesní cestě, kterou najdete vlevo od silnice vedoucí z Dobříše do Hostomic. Po asi 700 metrech vás přivede na úzkou asfaltovou silnici. Zde odbočíte vlevo, vystoupáte na vrchol sedla, kde opustíte červenou značku a dáte se vpravo po lesní cestě, dále přes louku a vpravo asi 500 m převážně do kopce k rozhledně.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Vydejte se do Dobříše. Zde se nachází krásný zámek, jenž dlouhá léta  sloužil Syndikátu českých spisovatelů a dnes, ač v soukromých rukách rodiny Colloredo-Mansfeldů, je zpřístupněn veřejnosti. Odtud zamiřte do přibližně tři kilometry vzdálené obce Stará Huť která vás pozve na prohlídku Památníku Karla Čapka. Nachází se v domě, kde spisovatel strávil poslední tři roky svého života a najdete zde expozici věnovanou jak Karlu Čapkovi, tak jeho ženě, herečce Olze Scheinpflugové a spisovateli Ferdinandu Peroutkovi.

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • cestování se psem
  • Vyhlídky
  • pro dva
  • Kopce a vrchy
  • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu Střední Čechy

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.