Podzemí Baziliky s expozicí Martyrion Velehrad

Velehrad, Slovácko, Východní Morava
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Po návštěvě Baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje ve Velehradu na Slovácku si nenechte ujít úchvatnou prohlídku podzemních prostor pod lodí baziliky. V podzemí se těšte na odkaz cisterciáckých mnichů.

Autor článku: Radomír Němeček, 13. března 2023

Za křesťanskými mučedníky 20. století

Duchovní dědictví Velehradu poznáte v bazilice i v jejím podzemí. Nacházejí se tam základy původního kláštera ze 13. století. Objevíte do kamene tesaný odkaz na 400 metrů dlouhé trase. Mniši v něm charakterizují setkávání východní a západní kultury. Martyrion připomíná křesťanské mučedníky 20. století. Uchovává věrnou kopii palladia země české, reliéf Matky Boží s dítětem. Do orámování obrazu jsou vloženy ostatky sv. Ludmily, sv. Václava, sv. Vojtěcha a sv. Prokopa.

Trasa vás okouzlí bohatou výzdobou

V podzemí spatříte profilované portály, hlavice sloupů, klenební žebra a svorníky. To vše včetně dalších fragmentů vytváří lapidárium. Určitě vás zaujme vstupní portál, prohlédnete si náhrobníky s mluvícími znameními, zdobené sloupy, barokní krypty.

Projděte naučným okruhem

Všechny památky Velehradu poznáte při cestě naučným okruhem Via Cisterciensis. Spatříte hospodářský dvůr, kapli sv. Vendelína, pozůstatky ohradní zdi a nárožní věže, kapli národů, kostelík Zjevení Páně (Cyrilka), opatský dům. Dále východní závěr baziliky, projdete se kolem zastavení Poutní cesty růžence, spatříte průčelí kostela. Čeká vás Salla terrena, Slovanský sál, klášterní zahrada, kaple sv. Jana Nepomuckého, klášterní brána a morový sloup.

Tipy na ubytování

Kde zapartkovat na Velehradě a přístupnost

Parkoviště je na náměstí (200 m) od baziliky. Jezdí sem i autobus.

A kde se občerstvit?

V těsné blízkosti kláštera se nachází cukrárna Titique café a Restaurace Vega centrum.

Poloha na mapě

Základní údaje

Kontaktní údaje

Velehrad
571 110 538
info@velehradinfo.cz

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • když prší
  • Kláštery
  • Prohlídky
  • Podzemí
  • Výlety
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu Východní Morava

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.