Rozhledna na Mařském vrchu

Svatá Maří, Šumava a Lipno
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Autor fotky: Chmee CC BY 3.0

Když se skloubí světská a náboženská symbolika, rozhodně to stojí za zhlédnutí. Dvě architektury se spojily na Mařském vrchu u Vimperka v obci Svatá Máří. Vznikla tam zajímavá rozhledna, stavebně napojená na kapli sv. Václava. Přijďte si ji prohlédnout.

Autor článku: Radomír Němeček, 1. listopadu 2020

Rozhledna je spojena s rotundou

Ke 12 metrů vysoké hranolové rozhledně vede křížová cesta od vysílače na Mařském vrchu, 7 km východně od Vimperka. Na místě budete obdivovat spojení kamenné rozhledny s kaplí, připomínající rotundu, ke které byla věž přistavena. Stalo se tak na základě návrhu faráře Františka Teplého. Základní kámen byl položen v roce 1935. Na ochoz rozhledny vystoupáte pod 37 schodech. Vyhlídka je uspořádána do všech světových stran, je krytá stříškou. Můžete se však dívat pouze omezeně severním směrem, výhled zastiňují stromy. Ale dohlédnete na Boubín či Brdy.

foto: Chmee CC BY 3.0

Po Křížové cestě na Mařský vrch

Od vysílače se vydáte ke kapli a rozhledně velmi zajímavou křížovou cestou, kterou tvoří 14 zastavení po obou stranách cesty. Můžete obdivovat kamenné sloupky s kapličkami. Ty jsou opatřené moderně pojatými výjevy.

V sousedství rozhledny je kamenné moře

Mařský vrch (907 m n.m.) je přírodní památkou. Spatříte tu rozsáhlé balvanové moře, které vzniklo ve čtvrtohorách mrazovým zvětráváním profyrové žíly. Kamenné moře teče ze svahu 150 m a je široké 40 m. Spatříte kusy i čtyřmetrových balvanů. Do chráněného území však nevstupujte.

Kde se občerstvit

Občerstvení si vezměte na cestu s sebou. Kousek od rozhledny je umístěn pouze turistický přístřešek. Ve Vimperku pak najdete restaurace, které vám občerstvení nabídnou. Například Restaurace Boubín ve Špidrově ulici.

Parkování

Automobil zaparkujete na parkovišti Mařský vrch.

Jak na rozhlednu

Z parkoviště se vydáte po modře značené lesní turistické cestě k televiznímu vysílači. Odtud budete pokračovat křížovou cestou až ke kapli sv. Václava. Celkově ujdete 600 metrů. Trasa na mapě

Poloha na mapě

Tip na výlet

Děti potěšíte návštěvou Stezky lesních skřítků
Ve Vimperku se můžete vydat na Stezku lesních skřítků. Určitě tím potěšíte své děti. Start je u vodárny Solar v jižní části města. Stezka je dlouhá 1,5 km, jsou na ní domečky a je značená skřítčími šipkami. Půjdete kolem sedmi zastavení. Uvidíte obří králíky, pařezové skřítky, budete s nimi poznávat různé přírodniny. U posledního skřítka si vyzkoušíte výtvarnou dílnu. Na stezku se nevydávejte s kočárky, terén je místy podmáčený, místy jsou i kořeny stromů přes cestu. Stezka končí opět u vodárny Solar.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.