Rozhledna Hamelika

Mariánské Lázně, Západočeské lázně, Západní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Nad Mariánskými Lázněmi stojí od roku 1876 rozhledna Hamelika. Najdete ji na stejnojmenném kopci v nadmořské výšce 723 m n.m.

Autor článku: Radomír Němeček, 1. listopadu 2020

Rozhledna nad lázněmi měla řadu názvů

Kdysi se kamenné válcové věži nad Mariánskými Lázněmi říkalo Vyhlídka Františka Josefa I., později změnila název na Homolka. Pojmenování Hamelika vychází z německé výslovnosti tohoto označení. Také se jí ovšem říká rozhledna Panorama podle nedaleké stejnojmenné kavárny. Architektonicky je stavba pojata jako romantická ruina fiktivního mariánskolázeňského hradu. Věž je vysoká 20 metrů a vytváří dojem, jakoby ji podpírala dvě kamenná ramena. Na její horní ochoz půjdete po 120 schodech vnitřní částí věže. Z ptačí perspektivy se podíváte na neodolatelnou krásu lázeňského města. Uvidíte Slavkovský les nebo na Zelenou horu. Výhled je kruhový, zastřešený.

Jak na rozhlednu

  • Z parkoviště Parku Boheminium se vydáte po žlutě značené Naučné stezce Lázeňskými lesy. K rozhledně je to odtud pouhý 1 kilometr chůze. Cesta je příjemná, vede lesem kolem dančí obory. Trasa na mapě
  • Lanovkou z  Mariánských Lázní -  můžete se vypravit na kopec kabinkovou lanovkou Koliba _ Krakonoš. Ta je nejstarším zařízením svého druhu v republice. V tomto případě zaparkujete na placeném parkovišti u restaurace Horská chata Koliba v sousedství dolní stanice. Od horní stanice lanovky se vydáte Edwardovou cestou, kterou dojdete kolem hotelu Nový Radhošť k Parku Boheminium a odtud pak dále po žluté až rozhledně. Od lanovky půjdete celkem 1,5 km. Trasa na mapě
  • Pěšky z Mariásnkých Lázní - na rozhlednu můžete z Mariánských Lázní vyjít také pěšky. Zaparkujete na parkovišti v Anglické ulici, dojdete k Ville Patriot a pak se vydáte po schodech po žlutě značené turistické cestě kolem kavárny a apartmánů Panorama až k cíli.  Tato trasa je dlouhá 700 metrů. Trasa na mapě

Občerstvení

Cestou z rozhledny nebo k ní se můžete občerstvit v kavárně u hotelu Villa Meteor nebo v parku Boheminium, kde se nachází restaurace s  venkovní posezením.  Na opačně straně můžete využít kavárnu Panorama, která se nachází 200 m pod rozhlednou na druhé straně kopce.

Přístupnost

Rozhledna je celoročně volně přístupná.

Parkování

Automobilem se nejblíže k rozhledně dostanete až na parkoviště Parku Boheminium v Mariánských Lázních. Parkování tady není zpoplatněno.

Kam dále z rozhledny

Park Boheminium vás zavede do světa miniatur
Park Boheminium je vzdálen od rozhledny pouhý jeden kilometr. Jeho návštěvu si rozhodně nenechte ujít. Čtvrtý největší park miniatur v Evropě vás doslova uchvátí dokonalostí zmenšených kopií slavných staveb, které si budete moct zblízka prohlédnout. Počítejte s tím, že v parku strávíte hodně času, protože je tam stále co obdivovat. Uvidíte tu například zmenšeninu Hradu Karlštejn, Ještědu s televizním vysílačem, Zámku Lednice, Zámku Hluboká nad Vltavou, Hradu Bezděz, Zámku Český Krumlov, dále třeba pohádkovou přehradu Les Království a další turisticky známé stavbičky. V areálu je řada příležitostí k občerstvení a je zde také k dispozici dětské hřiště.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Jaký druh ubytování hledáte?

Ubytování v jednotlivých obcích regionu

Prozkoumejte oblasti regionu

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více