Chebský hrad

Cheb, Západočeské lázně, Západní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
6/10

Hrad Cheb patří k navštěvovaným místům západních Čech. Má unikátní kapli a Černou věž.

Autor článku: Radomír Němeček, 8. září 2020

Honosný císařský palác patřil mezi ojedinělé v Čechách

Chebský hrad má za sebou dlouholetou historii. Pochází z 12. století. Jeho dějiny jsou spojeny s rodem Štaufů. Z něho vzešla řada římsko-německých králů a císařů.  Friedrich Barbarossa nechal původní objekt přestavět na významnou císařskou falc. Dodnes se dochovalo torzo kdysi honosného paláce. Přesto při zkoumání pozůstatků objevíte mnoho zajímavého.

foto: hrad-cheb.cz

Unikátní románsko-gotická kaple

Zaujme vás dvojitá kaple sv.  Erharda a Uršuly. Originální štaufský rukopis, který propojuje románský a gotický styl, okouzluje každého návštěvníka. Upoutávají hlavice mramorových sloupů s reliéfy. Uvidíte rostlinné ornamenty. Spatříte andělské postavy s biblickými knihami a svitky. Ale i necudné figury. V presbyteriu horní kaple si prohlédnete zdobený mramorový sloup, který odděloval soukromou císařskou lóži. Z horní kaple se točitými schody dostanete i do bývalé alchymistické laboratoře.

foto: hrad-cheb.cz

Každého turistu láká Černá věž

Obranná hranatá věž je vysoká 18,5 m a jméno jí dal přivezený černý sopečný tuf. Velmi tvrdý kámen byl opracován do kvádrů. Na věž vystoupáte po 109 schodech. Uvidíte z ní historickou část Chebu.

Kasemata nabízejí výstavu

V kasematech navštívíte expozici prezentující historický vývoj práva útrpného a trestu smrti . Uvidíte hradní zbrojnici s unikátní kolekcí chladných i palných zbraní.Kromě zmíněných objektů si na Chebském hradu prohlédnete ještě pozůstatky paláce,obrysy kuchelhausu, Mlýnskou věž a samozřejmě hradní nádvoří.

foto: hrad-cheb.cz

Na Chebskému hradu straší

Každý správný hrad má své strašidlo. Podle pověstí zde již několik staletí trudně bloudí souputníci Albrechta z Valdštejna. Padli v mordýřském běsnění roku 1634.

Nádvoří bývá často plné akcí

Chebský hrad bývá dějištěm akcí. Oblíbené akce jsou například letní "Noční strašidelné prohlídky" a překážkový závod "O pohár Fridricha Barbarossy".

foto: hrad-cheb.cz

Občerstvení

Můžete posedět v kavárně Špalíček na Náměstí Jiřího z Poděbrad. Nabídnou vám tam kromě kávy i občerstvení a v poledne vaří obědy. Potěší i Gelateria Corso. Mají tu 14 druhů zmrzlin. 

Parkování

Parkovat můžete před hradem v ulici Elišky Krásnohorské, nebo v některé z přilehlých ulic – Dobrovského, Kachní či Trčky z Lípy. Pohodlně zaparkujete na parkovišti Kasární náměstí. Od hradu je vzdáleno 400 m.

Jak k hradu

Z parkoviště Kasární náměstí půjdete rovně Smetanovou a Křížovnickou ulicí. Z ní odbočíte vlevo do ulice Hradní, která vás zavede k hradní bráně.

Poloha na mapě

Kam dál po prohlídce hradu? Tip na výlet s dětmi.

Projděte se uzoučkou uličkou Špalíček 
V Chebu můžete s dětmi navštívit unikátní komplex středověkých kupeckých domů ze 14. století. Špalíček. V současnosti ho tvoří na Náměstí Jiřího z Poděbrad už jen dva bloky 3 - 4 patrových domů rozdělených Kramářskou uličkou. Je široká pouhých 160 cm. Zkuste se tam protáhnout. Ulička je volně přístupná.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Dobrovského 2062
Cheb 35002
+420 602 169 298
kastelan@hrad-cheb.cz
hrad-cheb.cz

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • amazing places
  • Hrady
  • pro rodiče s dětským kočárkem
  • Pevnosti
  • pro dva
  • Architektonické památky
  • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
6/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Jaký druh ubytování hledáte?

Ubytování v jednotlivých obcích regionu

Prozkoumejte oblasti regionu

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.