Chebský hrad
Cheb, Západočeské lázně, Západní Čechy

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
0/10

Hrad Cheb patří k navštěvovaným místům západních Čech. Má unikátní kapli a Černou věž.

Autor článku: Radomír Němeček, 8. září 2020

Honosný císařský palác patřil mezi ojedinělé v Čechách

Chebský hrad má za sebou dlouholetou historii. Pochází z 12. století. Jeho dějiny jsou spojeny s rodem Štaufů. Z něho vzešla řada římsko-německých králů a císařů.  Friedrich Barbarossa nechal původní objekt přestavět na významnou císařskou falc. Dodnes se dochovalo torzo kdysi honosného paláce. Přesto při zkoumání pozůstatků objevíte mnoho zajímavého.

foto: hrad-cheb.cz

Unikátní románsko-gotická kaple

Zaujme vás dvojitá kaple sv.  Erharda a Uršuly. Originální štaufský rukopis, který propojuje románský a gotický styl, okouzluje každého návštěvníka. Upoutávají hlavice mramorových sloupů s reliéfy. Uvidíte rostlinné ornamenty. Spatříte andělské postavy s biblickými knihami a svitky. Ale i necudné figury. V presbyteriu horní kaple si prohlédnete zdobený mramorový sloup, který odděloval soukromou císařskou lóži. Z horní kaple se točitými schody dostanete i do bývalé alchymistické laboratoře.

foto: hrad-cheb.cz

Každého turistu láká Černá věž

Obranná hranatá věž je vysoká 18,5 m a jméno jí dal přivezený černý sopečný tuf. Velmi tvrdý kámen byl opracován do kvádrů. Na věž vystoupáte po 109 schodech. Uvidíte z ní historickou část Chebu.

Kasemata nabízejí výstavu

 V kasematech navštívíte expozici prezentující historický vývoj práva útrpného a trestu smrti . Uvidíte hradní zbrojnici s unikátní kolekcí chladných i palných zbraní.Kromě zmíněných objektů si na Chebském hradu prohlédnete ještě pozůstatky paláce,obrysy kuchelhausu, Mlýnskou věž a samozřejmě hradní nádvoří.

foto: hrad-cheb.cz

Na Chebskému hradu straší

Každý správný hrad má své strašidlo. Podle pověstí zde již několik staletí trudně bloudí souputníci Albrechta z Valdštejna. Padli v mordýřském běsnění roku 1634.

Nádvoří bývá často plné akcí

Chebský hrad bývá dějištěm akcí. Oblíbená je například několikrát během léta pořádaná Mušketýrská střelnice Butlerových dragounů. Odvážlivci si mohou střelbu vyzkoušet. Známý je Hradní festival vína. Oblibu si získaly Chebské hradní schody. Soutěží se, kdo nejrychleji vyběhne schody na Černou věž. Pro rodiny tu pořádají třeba branný den s prvorepublikovými vojáky a četníky.

foto: hrad-cheb.cz

Občerstvení

Můžete posedět v kavárně Špalíček na Náměstí Jiřího z Poděbrad. Nabídnou vám tam kromě kávy i občerstvení a v poledne vaří obědy. Potěší i Gelateria Corso. Mají tu 14 druhů zmrzlin. 

Parkování

Parkovat můžete před hradem v ulici Elišky Krásnohorské, nebo v některé z přilehlých ulic – Dobrovského, Kachní či Trčky z Lípy. Pohodlně zaparkujete na parkovišti Kasární náměstí. Od hradu je vzdáleno 400 m.

Jak k hradu

Z parkoviště Kasární náměstí půjdete rovně Smetanovou a Křížovnickou ulicí. Z ní odbočíte vlevo do ulice Hradní, která vás zavede k hradní bráně.

Poloha na mapě

Kam dál po prohlídce hradu? Tip na výlet s dětmi.

Projděte se uzoučkou uličkou Špalíček 
V Chebu můžete s dětmi navštívit unikátní komplex středověkých kupeckých domů ze 14. století. Špalíček. V současnosti ho tvoří na Náměstí Jiřího z Poděbrad už jen dva bloky 3 - 4 patrových domů rozdělených Kramářskou uličkou. Je široká pouhých 160 cm. Zkuste se tam protáhnout. Ulička je volně přístupná.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Dobrovského 2062
Cheb 35002
+420 354 440 550
kastelan@hrad-cheb.cz
http://hrad-cheb.cz

Štítky

  • Poznávací
  • Pro rodiny s dětmi
  • Amazing places
  • Hrady
  • Pro rodiče s dětským kočárkem
  • Pevnosti
  • Pro dva
  • Architektonické památky
  • Pro seniory
Jak se vám líbí článek
0/10
Podělte se s přáteli

Nenašli jste co hledáte? Zkuste v okolí:

Chata Kunc

Orlické hory a Podorlicko Deštné v Orlických horách

0/10