Zřícenina hradu Krašov
Bohy, Plzeňsko, Západní Čechy

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
0/10
Autor fotky: Huhulenik CC BY 3.0

Pokud si chcete dopřát okouzlující pohled na horní tok řeky Berounky, navštivte zříceninu hradu Krašov. Nachází se na vysokém skalnatém ostrohu v západních Čechách, 9 km na východ od obce Kralovice v okrese Plzeň sever.

Autor článku: Radomír Němeček, 28. prosince 2020

Sídlo obývali i mniši

Hrad založil Jetřich z Krašova začátkem 13. století. Později hrad patřil také Kolowratům, kteří ho nechali přestavět na renesanční zámek. V 18. století byl letním sídlem mnichů z kláštera v Plasích. Po zrušení kláštera začal hrad chátrat.

foto: Petr Kinšt CC BY-SA 4.0

Vysoký ostroh umožňuje skvělé výhledy

Dispozice hradu je dvojdílná. Kromě okrouhlé věže si prohlédnete zbytky paláce. Ve skále uvidíte vytesanou cisternu. Z cedule, která je umístěna v jednom z palácových výklenků, se dozvíte, že na předhradí bývala zahrádka, lázeň, krčma, kovárna, pivovar, sladovna, cihelna a sklepy. Hlavní předností hradu jsou však nádherné pohledy do údolí horního toku Berounky z několika vyhlídek.

Naučná stezka Krašov

Okolí hradu je vyhlášenou přírodní rezervací. Úchvatná příroda s chráněnými rostlinami a živočichy je lákavým magnetem turistů. Naučná stezka Krašov, po které ke zřícenině přijdete, vás poučí o hradě samotném i jeho okolí. Přiblíží bývalou osadu a přírodní partie v okolí hradu. Trasa měří 2 km a má 5 zastávek.

foto: Huhulenik CC BY 3.0

Krašovské vodopády 

Nedaleko hradu můžete vidět vodopády Krašovského potoka. Voda tady překonává tvrdé vrstvy starohorních prachovců a vytváří soutěsku plnou kaskád a vodopádů, které můžete obdivovat. Vstup přímo do soutěsky je však kvůli ochraně přírody zakázán.

Upozornění

Zřícenina je volně přístupná. Vstupné je dobrovolné, libovolný příspěvek na obnovu můžete nechat v zapečetěné kasičce.

Občerstvení

Jídlo a pití si na výlet vezměte do batohu s sebou. Po návratu u výletu si můžete zajet třeba do obce Liblín, kde je Restaurace Berounka.

Parkování

Automobil můžete zaparkovat na malém parkovišti na okraji lesa, kde je také turistický přístřešek. Dojedete tam polní cestou od osady Rohy. Budete přitom kopírovat žlutě značenou trasu, neboli zmíněnou Naučnou stezku Krašov.

Jak na hrad

Od zaparkovaného auta pak půjdete lesní cestou po žluté dále zhruba 1 kilometr. Těsně před cílem lesní cesta končí a ke zřícenině Krašov se vydáte do kopce pěšinou.

Můžete však cestu absolvovat i autobusem, a to do obce Bohy. Ze zastávky se vydáte ke zřícenině po žlutě značené Naučné stezce Krašov.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Podkrašovský mlýn u Berounky 
Vrátit se k autu můžete jinou cestou, než původní. Zpestříte si výlet, když se projdete kolem Podkrašovského mlýna ze 17. století. Vydáte se k němu ze zříceniny po modře značené turistické cestě a pošlapete zhruba 2 kilometry.  Dříve rozlehlé stavení patřilo k panství Krašova. Na stěně mlýnice uvidíte vodoznaky velkých povodní. Po povodni v roce 2002 kousek od mlýna postavili sošku vodníka. Knoflík na jeho šátku ukazuje, kam až sahala voda z Berounky. Od mlýna do osady Rohy půjdete ještě 2,3 km. Nejprve po modré do obce Bohy a pak po cyklotrase 2263. Z osady se ke svému autu u lesa vydáte z rozcestí po naučné stezce Krašov.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Bohy 40
Bohy
+420 732 611 893
info@hradkrasov.cz
http://hradkrasov.cz

Štítky

 • Poznávací
 • Výlety
 • Příroda
 • Zříceniny
 • Cestování se psem
 • Pro rodiny s dětmi
 • Romantické cestování
 • Architektonické památky
 • Pro dva
 • Vyhlídky
 • Turistika
 • Pro seniory
Jak se vám líbí článek
0/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více