Pražské Klementinum

Praha, Hlavní město Praha
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Na staroměstské straně Karlova mostu v Praze budete obdivovat Klementinum. Rozsáhlý stavební areál barokních budov je centrem vzdělanosti a kultury. Můžete si prohlédnout po Pražském hradě druhý největší pražský komplex, národní kulturní památku.

Autor článku: Radomír Němeček, 8. listopadu 2021

Klementinum naleznete kousek Karlova mostu

Bývalá jezuitská kolej se nachází u paty Karlova mostu. Je sídlem Národní knihovny ČR. Klementinum se rozkládá mezi Karlovou a Křižovnickou ulicí. Hlavní průčelí je situováno do Mariánského náměstí. Konají se tu prohlídky.

Vystoupejte na Astronomickou věž

Můžete vystoupat do výšky 52 metrů v Astronomické věži. Provádějí se v ní meteorologická měření. Naskytne se vám jedinečný pohled na Prahu a její krásné památky. Nahlédnete i do Zrcadlové kaple.

Meridiánová síň

Při prohlídce síně ve 2. poschodí Astronomické věže zjistíte, jak se dříve určovalo poledne. Otvorem vysoko ve zdi prochází paprsek slunce, který dopadá na strunu v místnosti. Při letním slunovratu dopadá paprsek na její jižní konec, při zimním na severní. Prohlédnete si původní astronomické přístroje.

Národní knihovna

Podoba barokní knihovny, do níž nahlédnete, pochází z 18. století. Je zde uloženo přes 20 tisíc svazků. Ohromí vás sál vyzdobený stropními freskami. Centrem knihovny se táhne sbírka geografických a astronomických glóbů.

Vyšehradský kodex

Prohlédnete si faksimilii Vyšehradského kodexu. Jde o nejvýznamnější a nejcennější rukopis v Čechách. Kodex představuje výňatky z evangelií. Jde o 108 bohatě ilustrovaných pergamenových listů.

Občerstvení

V areálu je bistro, kde můžete posedět.

Kde zaparkovat

Parkovací místa jsou k dispozici na Mariánském náměstí.

Přístupnost

Do Klementina se dostanete vchody z Marianského náměstí, z Karlovy ulice a z Křižovnické ulice.

Poloha na mapě

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.