Zřícenina hradu Hartenštejn s vyhlídkovou věží

Bochov, Západočeské lázně, Západní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Autor fotky: mesto-bochov.cz

Nad městečkem Bochov na Karlovarsku se tyčí ve výšce 733 m.n.m. zřícenina hradu Hartenštejn. Zachovala se z něj 15 metrů vysoká okrouhlá věž, kamenná studna i zbytky bašt.

Autor článku: Radomír Němeček, 10. září 2020

Nejzajímavější je rozhledna – Karlovarská věž

Hrad Hartenštejn měl sloužit pro dělostřeleckou obranu. Představoval vyspělou fortifikační architekturu pozdní gotiky. Hrad o téměř čtvercovém půdorysu pochází z konce 15. století. Dnes můžete na zpustlém hradu obdivovat zbytky dochovaných staveb. Během 20. století došlo k jejich rekonstrukci za účelem údržby památky. S historií hradu a české opevňovací architektury vás seznámí obrazové panely. Jsou na nich i historické kresby hradu a dobové fotografie.

foto: mesto-bochov.cz

Můžete vystoupat na kamennou věž

Určitě si nenechte ujít výstup do částečné okrouhlé kamenné věže. Je vysoká 15 metrů a pochází z druhé poloviny 15. století. Když zdoláte několik schodů, rozhlédnete se okénky rozhledny po kraji. Uvidíte Doupovské a Krušné hory s Klínovcem, Bochov a při dobré viditelnosti dohlédnete až na Plzeňskou pánev. A na panelech na stěnách najdete i zde spoustu zajímavých informací.

foto: mesto-bochov.cz

Občerstvení

Občerstvit se můžete v Bochově. Na náměstí Míru je restaurace U Zlaté koule a restaurace Radniční sklípek. V obou se vaří.

Jak zabavit děti

U ZŠ v Bouchově je dětské hřiště, které je volně přístupné veřejnosti.

Parkování a  jak na hrad

V obci Bochov se dá zaparkovat na parkovišti Pod Kopečkem. Z parkoviště půjdete ke zřícenině hradu po červeně značené turistické cestě necelé dva kilometry mezi pastvinami k závoře pod vrcholem. Kamenitou cestou pak stoupáte lesem 300 metrů až do cíle.

Poloha na mapě

Tip na další výlet v okolí

Z Bochova můžete dojít i ke zřícenině hradu Hungerberg
Pokud se z parkoviště vydáte na druhou stranu,  můžete se ještě podívat ke druhé zřícenině. Jde o pozůstatky hradu Hungerberg. Založili ho pánové z Rýzmburka v první polovině 14. století k ochraně městečka Bochova a jako středisko panství. Název Hladový si místo vysloužilo proto, že zde bývala kdysi hladomorna. Vojsko Jiřího z Poděbrad však hrad vypálilo. Uvidíte dochovaný příkop a val. Místo je dnes veřejně přístupné v parkové úpravě. Kromě výhledu do okolí uvidíte zříceninu hradu Hartenštejn zase z jiného pohledu.

Podívejte se k Železitému prameni v Bochově
Železitý pramen je znám a využíván nejméně od 19. století, kdy bylo jeho okolí upraveno jako výletní cíl obyvatel městečka  i jeho návštěvníků. Nachází se na okraji lesa asi 200 metrů od silnice jihozápadně od Bochova. Vede k němu nenáročná cesta, která začíná na kraji města u Panského rybníka.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Jaký druh ubytování hledáte?

Ubytování v jednotlivých obcích regionu

Prozkoumejte oblasti regionu

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více