Za dalekými výhledy na Großer Zschirnstein

Bad Schandau, Saské Švýcarsko, Sasko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Grosser Zschirnstein je nepřehlédnutelná dominanta kraje. Tento "ostrý zub" je vidět z daleka a snad každý, kdo navštívil Českosaské Švýcarsko jej spatřil.

Autor článku: Radomír Němeček, 19. května 2021

Za výhledy na "Velký Větrný kámen"

Málokdo si ale tento vrchol zařadí do plánu svých výletů. Myslím, že to je velká škoda. Grosser Zschirnstein leží na levém břehu řeky Labe, přibližně 1 km za českou hranicí. Výstup na vrchol je nenáročný, tedy pokud nebude start vašeho výletu v Dolním Žlebu. Na Zschirnstein vede dobře udržovaná cesta. Výstup se Vám odmění nádhernými výhledy na celý region. Pokud se budete dobře dívat, uvidíte v dáli labský kaňon, ostře zařezávající skály do krajiny. Kromě neskutečných výhledů jsou na vrcholu informační tabule, turistický přístřešek a také starobylý sloup znázorňující geodetický bod 2. řádu č. 55 saské triangulační sítě. Tento sloup je zde od roku 2011, první sloup zde byl postaven již roku 1865.

Jak na vrchol

Na Grosser Zschirnstein se můžete vydat jak z české, tak i německá strany.
 
Z české strany jedině Maxiček
Maxičky jsou malebná víska, která leží kousek od Děčína. Pokud pojedete autem, dá se zde i zaparkovat, ale v obci není vyhrazené parkoviště. Z Maxiček se vydáte po staré lesní cestě (žlutá trasa) směr státní hranice, odkud následně půjdete po zelené až k Kreusels Eiche a poté opět po žluté až na samotný vrchol. Cestou zpět si můžete udělat menší zacházku k malému skalnímu útvaru Wildbrethöhle.
 
Náš tip
Na Maxičky se můžete i dostat městskou hromadnou dopravou z Děčína. Ze Zschirnsteinu se ale nebudete vracet zpět na Maxičky, ale sejdete do Dolního Žlebu, kde se můžete občerstvi buď  U Kosti nebo ve vyhlášené restauraci Dolní Grund, kde se velmi dobře najíte. Mají zde vynikající regionální pivo Cvikov, ohromující výběr rumů či výborné domácí limonády. Z Dolního Žlebu se dostanete pohodlně do Děčíně vlakem. Jezdí přibližně každou hodinu až dvě.

Délka trasy: 11,9 km Převýšení: cca 190 metrů

Z německé strany je nejlepší ze Schöny
Do Schöny se dostanete pouze přes Bad Schandau. Je to celkem zajížďka, ale cesta je pohodlná a navíc v Schöně jsou i další zajímavá výletní místa (Zirkelstein a Kaiserkone), která stojí za návštěvu. Auto zaparkujte na odstavném parkovišti, odkud se vydáte po asfaltové lesní cestě směr Zschirnstein. Přibližně po 2,5 km nastoupíte na žlutou trasu, která vás zavede až na vrchol. Do Schöny se můžete vrátit po zelené trase. Cestou se nabízí zacházka na Kleiner Zschirnstein.

Délka trasy: 11,5 km Převýšení: cca 350 metrů

 
Informace pro rodiny s dětmi

Výlet zvládnou rodiny s dětmi. Převýšení nejsou nijak závratné a z vlastní zkušenosti zvládnul můj 7letý syn. S dětským kočárkem se také dostanete na vrchol, ale počítejte, že poslední část úseku nebude úplně pohodlná:))

Tipy na ubytování

Tipy, kde se občerstvit

  • Maxičky - resturace Dřevák
  • Dolní Žlebu - U Kosti, Dolní Grund
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.