Pfaffenstein

Königstein, Saské Švýcarsko, Sasko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

V Saském Švýcarsku, jen asi 15 km od hraničního přechodu Hřensko- Schmilka, najdete stolovou horu Pfaffenstein, jejíž vrchol nabízí krásné rozhledy do kraje. Strmá úbočí Pfaffensteinu lemují členité pískovcové skály a pohádkový nádech místu dodávají skalními věže. Na jižním úbočí se vypíná osmdesátimetrová skalní jehla Barbarina.

Autor článku: Radomír Němeček, 17. září 2020

Na co se můžete na Pfaffensteinu těšit

Na vrcholu stolové hory na vás čekají nejen krásné výhledy, ale také hostinec, kde se můžete po stejně tak romantickém, jako dobrodružném výstupu občerstvit. Jako na dlani z Pfaffensteinu budete mít kouzelnou oblast Labských pískovců, Lillienstein, Königstein, Gohrisch, Papsteinem, ale také úpravné vesničky roztroušené v okolí. Dohlédnout lze i do Čech a za dobré viditelnosti spatřit třeba Děčínský Sněžník.

Úžasné výhledy se nabízí ze všech stran Pfaffensteinu

Je tu dokonce i kamenná rozhledna

K prohlídce krajiny zve také 23 m vysoká kamenná válcová rozhledna, ale nedá se říci, že by pohled odtud byl nějak zásadně lepší, než z okolních vyhlídek. 

Rady jakou cestou se vydat na vrchol

Před cestou na Pfaffenstein je dobré se rozhodnout z jaké strany se budete chtít na vrchol dostat. Výstup je možný ze dvou stran (viz plánek níže).

Výstup z obce Pfaffensdorf
Cesta je kombinací prudkých stoupání a kratších odpočinkových úseků, část cesty vede po kovových schodech a žebřících. Tato cesta je náročnější a nedoporučujeme ji pro malé děti a osoby se slabší fyzičkou. Cestou k vrcholu Vás ohromí pohledy do okolí a na pozoruhodné skalní útvary a  domky typické architektury pro tuto oblast.

Výstup z odstavného místa před obcí Pfaffensdorf (doporučujeme)
Ideální a nenáročná cesta k úpatí hory (přibližně 2 km) vede víceméně po rovině. Z úpatí hory je mírnější výstup až na vrchol. Tento výstup se dá zvládnout i s malými dětmi, ale dětské kočárky nechte doma...

Tipy na ubytování

Přístupnost

K Pfaffensteinu, kam můžete vyrazit celoročně, pouze s ohledem na počasí.

Na vrcholu Pfaffenstein

Poté co zdoláte výstup na vrchol, dostanete se do středové části Pfaffensteinu, který poznáte podle výletní restaurace a kamenné rozhledny. Doporučujeme zdolat několik pár schodů a užít si výhledy z rozhledny vysoké celkem 23m, odkud budete mít krásné výhledy na okolní stolové hory, Königstein, Lillienstein a obec Gohrisch s Papsteinem.  Kromě rozhledny můžete na vrcholu po vyhlídkovém okruhu vyrazit za dalšími sedmi vyhlídkovýmí místy. Nejznámější je pozorudná skalní jehla Barbarine, kterou již před staletími první horolezci zdolali.  Dohlédnout lze i do Čech, kde je při dobré viditelnosti dobře zřetelný Děčínský Sněžník.

Situační plán celé stolové hory

Vstupné na rozhlednu

vstupné je dobrovolné. Kasičkou doporučené je 1 eur / dospělý a 0,5 eur děti. Pokud můžete, tak přispějte, peníze slouží na údržbu této památky.
 

Tip na výlety v okolí
Výlet doporučujeme spojit s návštěvou nedaleké pevnosti Königstein a zdejšího městečka. Pokud Vás stolové hory neomrzeli, na stejném břehu řeky Labe se nachází další parádní místa jako: Papstein, Gohrisch, Kleiner a Grosser Zschirnstein. Dále můžete vyrazit do Bad Schandau a jeho okolí. V místech za lázeňskou promenádou vám nabídne pohled do romantického údolí potoka Kirnitzch. Speciální úzkokolejná trať vás sveze asi 8 km k vodopádu Lichtenhainer, oblastí plnou bizardních skalních útvarů. Poté za pomoci atrakce města – elektrického venkovního výtahu s prosklenou kabinou, který jezdí 50 m vysokou konstrukcí, můžete vystoupat na vyhlídku do Ostrau a prohlédnout si zdejší vyhlášenou vilovou kolonii s objekty postavenými hoteliérem Sendigem, podle švýcarského stylu.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.