Rodný dům Aloise Jiráska

Hronov, Náchodsko, Královéhradecko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10

Navštivte dům v Hronově, ve kterém se narodil slavný český spisovatel Alois Jirásek. Krásná roubená stavba, která leží téměř v centru města, láká každoročně stovky turistů. Okolo roubenky se rozléhá krásný park s Jiráskovými sady, kde si můžete odpočinout a poté zamířit například do Jiráskova muzea.

Autor článku: Radomír Němeček, 19. března 2021

Trocha historie

Roubený dům pochází z 18. století, kdy sloužil jako pekařství. V 90. letech 18. století jej postavil Jakub Jirásek. K domu patřila ještě hospodářská stavení, která se do dnešní doby bohužel nedochovala. V roce 1851 se zde narodil Alois Jirásek. Město Hronov objekt získalo do vlastnictví v roce 1925 a nechalo jej zrekonstruovat.

Na co se můžete těšit

Při prohlídce můžete vidět dobové vybavení roubenky. K nahlédnutí je několik místností roubenky. Návštěvníci mají také přístup do parku okolo roubenky.

Přístupnost

Jiráskův rodný dům se nachází nedaleko centra města Hronov. Vede k němu červené turistické značení i místní směrovky.  

Tipy na ubytování

Vlakem do muzea

Vlakové nádraží se nachází přibližně 1,2 kilometru od památky. Trasa na mapě

Kde zaparkovat

V centru města Hronov je možné automobil zaparkovat na vyhrazeném parkovišti. Parkování je zde placené.

Poloha na mapě

Tip na další výlet

Pokud rádi putujete za památkami významných českých umělců. Doporučujeme navštívit Domek Boženy Němcové, ve kterém prožila novomanželské období. Od Jiráskova domu se vyjdete dále po červeném značení ven z města směrem na Odolov až k rozcestí Nad Horním Kostelcem. Pokračujte po zeleném značení až do centra města až dojdete k památnému domu. Zpět do Hronova se vydejte po zeleném značení. Celý okruh výletu má téměř 20 km a jedná se o středně náročnou trasu.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Jiráskova
Hronov
491 483 538
muzeumna.hronov@seznam.cz

Štítky

  • Naučné
  • pro rodiny s dětmi
  • když prší
  • Městské památky
  • pro dva
  • Památkové zóny
  • pro seniory
  • Památné budovy
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu Královéhradecko

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.