Zřícenina hradu Vízmburk

Havlovice, Náchodsko, Královéhradecko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Navštivte hrad, který byl zmíněn i v Dalimilově kronice. Zřícenina hradu Vízmburk se nachází nedaleko obce Lhota za Červeným Kostelcem v příjemné krajině, kterou tak krásně dokresluje. Udělejte si příjemný výlet za znovuobnovenou památkou, která pamatuje až 13. století.

Autor článku: Radomír Němeček, 13. dubna 2020

Historie hradu 

Hrad Vízmburk nechal postavit ve 13. století pan Tas z rodu erbu třmene, a to  s architektonickým záměrem zmenšeniny královského hradu. Na dvoře Václava II. totiž působil jako královský podkomoří. Na hradě se vystřídalo několik majitelů, posledním byl  od roku 1420 Jiří z Dubé. Hrad sice přežil husitskou revoluci, ale v roce 1447 jej  odkoupila slezská knížata a nechala zbořit, aby nemohl sloužit bandám vysloužilých husitů.

Objev evropského významu

A tak šel čas a místo, kde kdysi stával honosný hrad,  zarostlo lesem. Teprve v roce 1972 zde zahájil přední český archeolog Antonín Hejna výzkum, při kterém objevil  zříceninu hradu, jehož zdi dosahovaly výšky 8 m. Úpický rodák profesor Hejna tak učinil objev evropského významu. Hrad Vízmburk začal psát svoji novou historii a mnozí dokonce toto místo nazvali Podkrkonošské Pompeje.  V roce 2002 vzniklo Sdružení pro Vízmburk, které se soustřeďuje na záchranu archeologických nálezů a pořádá různé akce, například Vízmburské slavnosti, při nichž se hrad otevře i veřejnosti. Od roku 2005 zde stále probíhají záchranné stavební práce. Můžeme se také těšit na otevření nového hradního muzea. 

Jak na hrad

Ze Lhoty za Červeným Kostelcem od parkoviště U devíti křížů se vydejte po červeném značení  a po 1,8 km dorazíte k hradu. Trasa na mapě

Každý druhý zářijový víkend se na hradě konají Vízmburské slavnosti, kdy je hrad zpřístupněn.

Každoroční Vízmburské slavnosti.  foto: vizmburk.cz

Tipy na ubytování

Provozní doba

Hrad je možné si prohlédnout jen zvenčí. Probíhají zde dlouhodobě rekonstrukční práce. 

Vlakem na hrad

Vlakem do Červeného Kostelce a poté 2,8 km pěšky po červené trase. Projdete se zdejší přírodou. Trasa na mapě

Parkování

Doporučujeme automobil ponechat v blízkých obcích – např. ve Lhotě za Červeným Kostelcem.

Poloha na mapě

Typ na výlet

Z hradu Vízmburk se vydejte dále po žlutém značení a současně také po Naučné stezce Po stopách erbu zlatého třmene. Pokračujte dále po modrém značení až k rozcestí Pod Kramflekem a pokračujte po zeleném okolo husitského sloupu až zpět do Lhoty za Červeným Kostelcem. Tato příjemná procházka je dlouhá přibližně 8 km.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Havlovice
+420 777 083 583
Martin.Baudys@seznam.cz
vizmburk.cz

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • romantické cestování
  • Zříceniny
  • Výlety
  • pro dva
  • cestování se psem
  • Turistika
  • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu Královéhradecko

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.