Zřícenina hradu Vízmburk

Havlovice, Náchodsko, Královéhradecko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Navštivte hrad, který byl zmíněn i v Dalimilově kronice. Zřícenina hradu Vízmburk se nachází nedaleko obce Lhota za Červeným Kostelcem v příjemné krajině, kterou tak krásně dokresluje. Udělejte si příjemný výlet za znovuobnovenou památkou, která pamatuje až 13. století.

Autor článku: Radomír Němeček, 13. dubna 2020

Historie hradu 

Hrad Vízmburk nechal postavit ve 13. století pan Tas z rodu erbu třmene, a to  s architektonickým záměrem zmenšeniny královského hradu. Na dvoře Václava II. totiž působil jako královský podkomoří. Na hradě se vystřídalo několik majitelů, posledním byl  od roku 1420 Jiří z Dubé. Hrad sice přežil husitskou revoluci, ale v roce 1447 jej  odkoupila slezská knížata a nechala zbořit, aby nemohl sloužit bandám vysloužilých husitů.

Objev evropského významu

A tak šel čas a místo, kde kdysi stával honosný hrad,  zarostlo lesem. Teprve v roce 1972 zde zahájil přední český archeolog Antonín Hejna výzkum, při kterém objevil  zříceninu hradu, jehož zdi dosahovaly výšky 8 m. Úpický rodák profesor Hejna tak učinil objev evropského významu. Hrad Vízmburk začal psát svoji novou historii a mnozí dokonce toto místo nazvali Podkrkonošské Pompeje.  V roce 2002 vzniklo Sdružení pro Vízmburk, které se soustřeďuje na záchranu archeologických nálezů a pořádá různé akce, například Vízmburské slavnosti, při nichž se hrad otevře i veřejnosti. Od roku 2005 zde stále probíhají záchranné stavební práce. Můžeme se také těšit na otevření nového hradního muzea. 

Jak na hrad

Ze Lhoty za Červeným Kostelcem od parkoviště U devíti křížů se vydejte po červeném značení  a po 1,8 km dorazíte k hradu. Trasa na mapě

Každý druhý zářijový víkend se na hradě konají Vízmburské slavnosti, kdy je hrad zpřístupněn.

Tipy na ubytování

Provozní doba

Hrad je možné si prohlédnout jen zvenčí. Probíhají zde dlouhodobě rekonstrukční práce. 

Vlakem na hrad

Vlakem do Červeného Kostelce a poté 2,8 km pěšky po červené trase. Projdete se zdejší přírodou. Trasa na mapě

Parkování

Doporučujeme automobil ponechat v blízkých obcích – např. ve Lhotě za Červeným Kostelcem.

Poloha na mapě

Typ na výlet

Z hradu Vízmburk se vydejte dále po žlutém značení a současně také po Naučné stezce Po stopách erbu zlatého třmene. Pokračujte dále po modrém značení až k rozcestí Pod Kramflekem a pokračujte po zeleném okolo husitského sloupu až zpět do Lhoty za Červeným Kostelcem. Tato příjemná procházka je dlouhá přibližně 8 km.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.