Běliště – expozice městského muzea Železný Brod

Železný Brod, Maloskalsko, Český ráj
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10

Běliště je pojmenováním nádherné stavby lidové architektury v Železném Brodě. Samotná budova vznikla v roce 1807 a dnes v ní sídlí Národopisná expozice městského muzea.

Autor článku: Petr Kouba, 2. září 2020

Za historií Železnobrodska

V devíti místnostech se seznámíte s různými historickými oblastmi Železného Brodu a okolí. Podíváte se na starou školní třídu, na pekařství s pecí a perníkářství s řezanými perníkářskými formami, světničku domácího tkalce, ševcovský koutek s verpánkem, kopyty a potěhem, cechovní předměty, jedinečné dřevěné modely měšťanských domů, na oblečení z minulých století a na dřevěné lidové skříňové betlémy.

foto: muzeumzb.cz

Geologie i vývoj města za doprovodu flašinetu

V jedné z expozic se vám představí dokumentace geologického vývoje Železnobrodska i s ukázkami využití zde vytěžených nerostů - břidlice, vápence a železné rudy. Nechybí ani archeologické nálezy z blízkého hradu Návarova. Podíváte se na pečetidla a dokumenty vztahující se k vývoji města. Vyhrávat vám bude flašinet s devíti melodiemi a na zahradě si můžete prohlédnout soubor soch. Interiéry doprovází kresby lidové architektury Josefa V. Scheybala.

Občerstvení

V centru města můžete posedět v restauraci U Kašťáků.

Tipy na ubytování

Parkování

Parkování je zajištěno 70 metrů od muzea, zobrazit na mapě.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Z Železného Brodu se můžete vydat na okruh kaňonem Jizery a nad ním. Ujdete celkem asi 14 km. Cesta začíná v Železném Brodě, vede Riegrovou stezkou do Podspálova a dale po trase Bítouchov - rozcestí Morava – Spálov – Podspálov – Železný Brod.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Železný Brod 57
Železný Brod
+420 483 391 149
muzeum@zelbrod.cz
www.zeleznybrod.cz

Kategorie a štítky

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.