Výlet Od Čůráčku do Kokota

Dýšina, Plzeňsko, Západní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Autor fotky: Marie Ccheidzeová CC BY-SA 4.0

Na Rokycansku v západních Čechách severovýchodně od Plzně můžete s celou rodinou absolvovat pěkný výlet Od Čůráčku do Kokota. Je potřeba uvést, že Čůráček je pramen a Kokot znamená kohout. Oblast, kterou si rádi projdete, se nazývá Kokotsko.

Autor článku: David Hlisník, 24. listopadu 2023

Naučnou stezkou Kokotské rybníky

Naučná stezka Kokotské rybníky je okružní. Vyjdete z Nové Huti, kam se zase vrátíte. Trasa na mapě je zde. Na 11 zastaveních se dozvíte vše o okolní přírodě, děti se mohou těšit na zábavné kvízy. V srdci polesí se mezi Kokotskými rybníky kříží též trasy zelené a modré turistické značky a také tudy vede cyklotrasa. Pojmenování Kokot zřejmě vzniklo podle skal na hřebeni, které tvarem připomínají hřebínek kohouta.

Kokotský les - Ostrý kámen (foto Hana Curiosa CC BY-SA 4.0)

Čeká na vás pitná voda

Na zhruba 9 km dlouhý výlet se skutečně vydáte od Čůráčku. Jde o lesní pramen, který vytéká z útrob úbočí Kokotského hřebene. Vodu můžete ochutnat, je pitná. O pramenech Kokotska se dočtete na instalované tabuli. Odtud dojdete k pověstí opředenému Ostrému (Čertovu) kameni. Jde o velký černý buližníkový útes.

V zaniklé vesnici je tvrziště

Před vámi se pak objeví tvrziště, kde vesnice Kokot skutečně existovala. Podle archeologických výzkumů patřila k největším středověkým vsím na území Čech. Zanikla vypálením jako následek bojů za doby vlády krále Jiřího z Poděbrad. Dnes už ji v terénu připomínají jen nerovnosti a také informační panel.

Tipy na ubytování

Přístřešek u rybníka potěší

Dolní a Horní kokotský rybník budete míjet hned poté. Byly založeny v 16. století a jsou pozůstatkem vsi. Napájí je potok Svatka. U prvního rybníka je informační tabule a posezení s přístřeškem. Nedaleko menšího rybníka je pramen a studánka. Přes Bušovice pak dojdete zpět do Dýšiny v Nové Huti.

Kde zaparkovat

Zaparkovat můžete v Nové Huti v uličkách u Husova náměstí.

Kde se občerstvit

V Nové Huti je občerstvení U koupaliště, v Bušovicích je hospoda.

Přístupnost

  • Do zastávky Dýšina v Nové Huti jezdí autobus.
  • Vlakem můžete vystoupit ve stanici Dýšina-Horomyslice, odtud to je do Nové Hutě 2 km (trasa na mapě)

Poloha na mapě

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Jaký druh ubytování hledáte?

Ubytování v jednotlivých obcích regionu

Prozkoumejte oblasti regionu

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více