Zřícenina hradu Krakovec
Krakovec, Křivoklátsko, Střední Čechy

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
0/10
Autor fotky: Huhulenik CC BY 3.0

Zřícenina hradu Krakovec shlíží ze skalnatého ostrohu na soutok Krakovského a Šípského potoka. Najdete jej na hranici CHKO Křivoklátsko, nedaleko města Rakovník. Za své jméno vděčí pověsti která říká, že na místě hradu stávalo hradiště knížete Kroka.

Autor článku: Radomír Němeček, 31. března 2020

Na hradě straší?

Hrad Krakovec, který byl útočištěm Mistra Jana Husa v době, kdy byl prohlášen za kacíře a musel opustit Prahu, je zajímavou romantickou zříceninou, která vám odhalí řadu dochovaných architektonických gotických prvků. Zajímavý je také dřevěný most, který vás na hrad přivede a na který je pěkný pohled ve směru od severu, kdy se za ním vypíná mohutná věž. Pokud by se vám Krakovec zdál povědomý, není to náhoda. Můžete jej totiž znát z pohádky Ať žijí duchové! Jeden z tehdejších dětských herců, dnes již dávno dospělý se každoročně na hrad vrací a pro přátele i zájemce z řad veřejnosti pořádá speciální průvodcovský „duchařský“ okruh.

foto: Šjů CC BY-SA 3.0

Krakovec i pro pohybově handicapované

Ačkoliv většina hradů není vzhledem ke strategické poloze zajišťující jeho dobrou obranyschopnost přístupná pohybově znevýhodněným lidem, Krakovec je v tomto jiný. Nahoru k hradu vede mírně stoupající cesta a v areálu není mnoho terénově nerovných překážek a schodů. Zavítala sem již řada návštěvníků, kteří se jinak na hrad pro svůj handicap vydat nemohou. Návštěva hradu je vhodná i pro rodiče s kočárky, kteří se vcelku pohodlně dostanou na Krakovecké nádvoří.

foto: Huhulenik

Občerstvení

Nejbližší možnost, kde se občerstvit se nabízí v restauraci "U hradu", na přístupové cestě na hrad (přibližně 70 metrů).

Kudy na Krakovec?

 • Autem - po silnici č. 229 z Rakovníka směr Kožlany a Kralovice, v obci Zavidov odbočit na Krakov a pokračovat k hradu.
 • Vlakem - nejbližší vlaková zastávka v obci Všesulov
 • Autobusem - do Krakovce, autobusová zastávka je vzdálena 250 m od hradu.

Parkování

Parkoviště je vzdáleno asi 250 m, ale vozem lze přijet i na místo vzdálené asi 100 m.

Poloha na mapě

Tip na výlet

V členité krajině křivoklátských lesů by nemělo vší pozornosti ujít město Rakovník. Jako na dlani vám pohled na něj nabídne Vysoká brána, která je jednou z původních čtyř, které sloužily k obraně města. Ve městě se nachází Muzeum T.G.M., v jehož expozicích se můžete seznámit s vývojem města v pravěku i středověku, geologií, hornictvím a mnohým dalším.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Krakovec 4
Krakovec
+420 313 549 302
krakovec@npu.cz
http://www.hrad-krakovec.cz

Štítky

 • Poznávací
 • Pro rodiny s dětmi
 • Hrady
 • Vyhlídky
 • Pro rodiče s dětským kočárkem
 • Zříceniny
 • Pro dva
 • Pro seniory
 • Pro vozíčkáře
Jak se vám líbí článek
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy co podniknout v regionu Střední Čechy

Vyberte si ubytování

Penzion Rudolf

Českolipsko - Jizerské hory Liberec

0/10
Cena od 320 Kč do 370 Kč
Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více