Hrad a muzeum Týnec nad Sázavou
Týnec nad Sázavou, Posázaví, Střední Čechy

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
0/10

Hrad Týnec nad Sázavou je se svou výstavní rotundou s věží jednou z nejzajímavějších a zároveň také nejstarších památek v okrese Benešov. Věž rotundy se navíc stala domovem netopýra velkého.

Autor článku: Radomír Němeček, 10. ledna 2021

Zámecké prostory nabízí historii Týnecké kameniny

V  původně obytné budově hradu přilehlé k věži se dnes nachází Městské muzeum s expozicí Týnecké kameniny. Nejprve byla vyráběna v areálu hradu, později výroba přesídlila do nově postavené budovy, která je v současné době využívána jako Společenské centrum. Expozice návštěvníkům představuje krásu kameninové výroby a na základě archeologických výzkumů podává obraz tehdejších výrobních postupů.

Vydejte se do věže za spokojenými ušatými netopýry 

Hradní galerie nabízí výstavu obrazů a soch, k návštěvě láká také podzemí hradu. Objekt je místem častého konání různých akcí a není nic výjimečného natrefit při návštěvě na koncerty různých hudebních žánrů, divadelní představení či třeba slavnosti nesoucí se v historickém duchu. U příležitosti Velikonoc a Vánoc si návštěvníci mohou navíc připomenout lidové tradice a různé zvyky. A možná trochu překvapivě působí akce Netopýří noc, která zavádí návštěvníky do věže za jejich obyvateli. Komentovaná prohlídka prozradí mnohé o životě netopýrů, její součástí je promítání filmů a také procházka k řece s ultrazvukovými detektory.

Kde se občerstvit. Pochutnání Nad řekou.

Když vám vyhládne, možností občerstvení je v Týnci nad Sázavou hned celá řada. Zkusit můžete třeba oblíbenou restauraci – pizzerii Nad řekou, která je strategickým bodem pro další výlety po okolí Týnce.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Zamířit můžete na nedaleký zámek Konopiště, který je vzdálený jen asi 8 km. Prohlédnout si můžete také půvabné Jemniště, Líšno, nebo třeba zříceninu hradu Zbořený Kostelec, ke kterému dojdete za necelou hodinku i pěšky.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Nádvoří Hodějovského
Týnec nad Sázavou
+420 775 217 230
+420 317 701 051
muzeum@mestotynec.cz
http://www.mestotynec.cz

Štítky

  • Poznávací
  • Muzea
  • Hrady
  • Když prší
  • Pro rodiny s dětmi
  • Výlety
  • Pro dva
  • Zříceniny
  • Historické
  • Pro seniory
Jak se vám líbí článek
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy co podniknout v regionu Střední Čechy

Vyberte si ubytování

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více