Hrad Oybin - romantika v Žitavských horách

Zittau (Žitava), Sasko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Lákadlem Žitavských hor u našich německých sousedů je zřícenina hradu Oybin. Stojí na mohutné pískovcové stolové hoře ve výšce 514 m n. m. a v minulosti sloužíval jako strážní stanoviště obchodní stezky spojující Čechy s Lužicí. Návštěvu hradu je ideální skloubit s prohlídkou lázeňského městečka Kurort Oybin a přilehlého skalního labyrintu.

Autor článku: Radomír Němeček, 16. dubna 2020

Bez průvodce, ale s plánkem za tím, co vás zajímá nejvíc

K hradu vede příjemná cesta kopcovitým terénem. Do areálu vejdete skalní bránou a po zakoupení vstupenky záleží na vás, která část této romantické zříceniny vás zaujme více. Hrad totiž nemá průvodce, ale se vstupenkou obdržíte plánek hradu s popisy míst a to i v češtině.

Stopy Karla IV.

Trasa míří od Jezdeckých schodů směrem do části hradního komplexu se zdejší nejstarší stavbou. Tou je obytná věž pánů ze Zittau, kde je umístěno hradní muzeum a protože velkou roli při budování hradu hrál Karel IV, který tu nechal postavit Císařský dům, založil Klášter Celestýnů a nechal vybudovat gotický klášterní kostel, najdete zde řadu předmětů, které tohoto výjimečného muže připomínají. V areálu hradu jsou také rozlehlé a tajemnem zavánějící podzemní prostory, pozornost však budí zejména monumentální ruina katedrály. I přesto, že již dávno nemá strop, uchovala si výtečnou akustiku a pořádají se tu proto oblíbené koncerty. Křížová chodba vede k původnímu, dosud funkčnímu klášternímu hřbitůvku, kde je mimo jiné k vidění náhrobek rytíře z roku 1550.

Skalním hradním městem ke kostelíku 

Zdejší skalní labyrint se vyznačuje množstvím úzkých proláklin a průrev a milovníci přírody a skal především by si jej rozhodně neměli nechat ujít. Lze jím sestoupit prakticky až k hornickému kostelíku s překrásným interiérem, který je doslova pastvou pro oči. A ačkoliv vypadá jako zděný, jeho základ je dřevěný. 

Pro děti je zde přichystaný výletní vláček, který vás odveze z městečka Oybin až na hrad. 

Tipy na ubytování

Občerstvení

Za hřbitůvkem stojí velmi pěkná vyhlídková restaurace "Berggasthof Oybin" , vybudovaná ve švýcarském stylu. Zdejší kotlíkový guláš si nezadá s poctivým českým. Posezení v restauraci je příjemnou zastávkou při okružní cestě kolem hradu a procházce skalním městem.

Parkování

Veřejné placené parkoviště se nachází pod hradem.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Malebné lázeňské městečko Kurort Oybin a vyhlášené želé dorty
Městečko, které z výšky hradní zříceniny vypadá jako stavebnice pro děti, je klidným a pěkným místem pro procházku a zdejší cukrárna je vyhledávaná pro výtečné dorty s želé. Po výšlapu na hrad a bloudění skalním labyrintem sladká odměna přijde vhod.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.