Rozhledna na Plešivci

Abertamy, Krušné hory a Podkrušnohoří
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Při návštěvě Krušných hor nelze vynechat vrch Plešivec,vzdálený 3 kilometry od obce Abertamy. V nadmořské výšce 1028 metrů  si jistě nenecháte ujít ještě výstup na  16 metrů vysokou rozhlednu, kde  se vám otevře neobyčejný kruhový výhled.

Autor článku: Radomír Němeček, 10. září 2020

Komplex na vrcholu stál už koncem 19. století

Objekt s rozhlednou stojí na Plešivci od roku 1895, když se do poměrně složité realizace pustil Spolek přátel přírody. Jeho členové to neměli vůbec jednoduché a museli si připadat, jako když se vybíraly peníze na Národní divadlo. Secvičili divadelní a hudební výstupy a vydělávali si na stavbu rozhledny jejich prezentací. Stavba se realizovala na etapy, podle finančních možností. Až ve zmíněném roce 1895 se mohla věž ze žulových kamenů a zděná chata otevřít veřejnosti. A teprve v roce 1939 došlo k rozšíření na horský hotel, který v 90. letech minulého století prošel rekonstrukcí a v roce 2001 se změnil i vzhled rozhledny. Tehdy byla nejvyšší část rozhledny snesena, protože by neunesla plánovanou výstavbu zařízení pro mobilní sítě.  Na jejím místě byla vybudována zděná krytá vyhlídka s vnějším ochozem a ocelovým zábradlím. A teprve nad ní uvidíte nástavbu s anténami.

Rozhledna je otevřena po celý rok

Rozhledna na Plešivci je součástí  horského hotelu. Můžete sem zavítat celoročně, za výstup na osmibokou věž se platí 10 korun a nahoru musíte přímo z jídelny hotelu zdolat 66 schodů. Ale to lehké  zadýchání stojí za to. Pak se vám totiž otevře krásný  výhled na Krušné hory, Doupovské hory a  Slavkovský les.  Uvidíte nejvyšší horu Krušných hor Klínovec a také nejvyšší vrchol německé části Krušných hor Fichtelberg. Dohlédnete do Jáchymova, Karlových Varů, uvidíte například i Velký Rybník.          

Atrakce pro  děti

Po výstupu na rozhlednu vás možná zláká navštívit s dětmi adrenalinový areál v sousedství. Užijete si tam obří houpačku, bungee trampolínu a ti odvážní z vás mohou zažít i volný pád z výšky 13 metrů. U horského hotelu je také vysoko ve stromech položené lanové centrum, lanový park pro děti, a komu zbývá ještě energie, může nasednout do terénní čtyřkolky, či použít horskou koloběžku a vydat se po trasách krásné krajiny. S koloběžkami vás z údolí vyvezou provozovatelé areálu zpět na Plešivec. V hotelu si pak můžete užít vířivku, nebo saunu. Prostě relax, jak má být. 

Tipy na ubytování

Občerstvení

U rozhledny je v provozu restaurace s letní terasou.

Jak na rozhlednu

Na vrchol čedičové kupy Plešivce můžete jít z mnoha míst.

  • Z Abertam půjdete po zelené do cíle 3,6 kilometru.
  • Z Merklína po zelené 4,4 kilometru.
  • Z Mariánské po zelené 5,1 kilometru. 
  • Z Jáchymova byste po modré šli 9,4 kilometru.

K rozhledně autem a parkování

Můžete ovšem až nahoru dojet autem, k rozhledně vede úzká silnice, odbočka na Plešivec je zhruba 500 metrů za obcí Abertamy směrem na Boží Dar. Parkovat můžete na rozlehlém parkovišti přímo na vrcholu Plešivce vedle restaurace.  

Poloha na mapě

Základní údaje

Kontaktní údaje

Plešivecká 445
Abertamy

Kategorie a štítky

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu Krušné hory a Podkrušnohoří

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.