Doupovské hory se skalkami skřítků

Kyselka, Doupovské hory, Západní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Autor fotky: Petr Kinšt CC BY-SA 3.0

Skalky skřítků jsou národní přírodní památkou na západním okraji Doupovských hor, 15 km od centra Karlových Varů. Najdete je na kopci ve výšce 550 m n.m. nad řekou Ohře v katastru obce Dubina.

Autor článku: Petr Kouba, 3. listopadu 2020

Skalních dutin v Doupovských horách je několik desítek

V Doupovských horách se můžete pohybovat pouze po turistických stezkách, které vedou po okraji pohoří. Víc než polovinu plochy hor totiž zabírá veřejnosti nepřístupný Vojenský újezd Hradiště. Skalky skřítků si však prohlédnete. Jde o unikátní oblast. Neobvyklý geologický útvar tvoří seskupení několika desítek pseudokrasových skalních dutin. Mají kruhový nebo podlouhlý oválný tvar. Hluboké jsou několik desítek centimetrů, některé však vedou až do pětimetrové hloubky. Nejširší má průměr kolem jednoho metru.

foto: Petr Kinšt

Jak dutiny vznikly?

Existuje několik teoretických vysvětlení vzniku unikátní lokality. Hovoří se například o vyhnilých pohřbených kmenech pravěkých stromů. Nejvíce uznávanou teorií je však ta, že pseudokrasové jeskyně vznikly selektivním zvětráváním některých hornin. To mělo za následek otevření plynových dutin v sedimentech. Pak zapůsobila i vodní eroze.

K místu se váže legenda

Turistům se samozřejmě více líbí pověst, která vznik chodbiček doprovází. Podle ní hlídali v Doupovských horách poklad skřítci. Kvůli nepochopení a hamižnosti místních lidí však pidimužíci sebrali poklad, podplatili převozníka, nechali se převézt přes Ohři a zmizeli kamsi do Krušných hor.

foto: Petr Kinšt

Tipy na ubytování

Lokalita je bohatá na přírodniny a faunu

Doupovské hory jsou vzácným územím, ve kterém se vyskytují ohrožené druhy ptáků a je zde i vzácná vegetace. Rostou tady: jaterník podléška, plicník lékařský, prvosenka jarní, objevíte lilii zlatohlávka, lýkovce jedovatého a další rostliny. Mezi ptáky na chráněném území patří dlask tlustozubý, žluna šedá nebo včelojed lesní. Můžete potkat i některé druhy zvířat, třeba jelena lesního nebo jelena siku. Žijí tu také netopýři.

Kde se občerstvit

V Dubině pod kopcem u řeky Ohře je Hospoda Dubina.

Jak do Doupovských hor

Ke Skalkám skřítků půjdete z parkoviště Kyselka po Naučné stezce Andělská hora – Kyselka 1,5 km ke studánce a rozcestí Pod skalkami skřítků. Odtud se vydáte po žluté a půjdete 1,7 km přes sedlo Skalky skřítků, až dojdete k cílové přírodní památce.

Parkování

Automobil zaparkujete na parkovišti Kyselka.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Bývalé lázně a rozhledna Bučina
V Kyselce si prohlédnete komplex bývalých lázní, které prožívaly nebývalý rozkvět v době, kdy zde působil Heinrich K. Mattoni. Zasloužil se o propagaci minerální vody, jejíž hlavní prameny se právě zde nacházejí. Vezměte si s sebou na výlet kelímek a vodu ochutnejte. Uvidíte, jak mohou skončit věhlasné lázně, o jejichž obnovu se nyní pokouší obecně prospěšná společnost. Z Kyselky můžete vystoupat na rozhlednu Bučina (582 m n.m.). Je vysoká 11 m a na ochoz vede 62 schodů. Z vyhlídky spatříte Doupovské hory, údolí Ohře i Krušné hory.

Můžete si udělat od skřítků okruh a přes Bučinu se vrátit k autu
Pokud jste fyzicky zdatní, můžete dojít k rozhledně z opačného směru přímo od Skalek skřítků. Půjdete od nich po žluté turistické značce 3,3 km. A pak už stačí jen seběhnout z kopce přes Ottův pramen zpátky k parkovišti v Kyselce.
 

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Jaký druh ubytování hledáte?

Ubytování v jednotlivých obcích regionu

Prozkoumejte oblasti regionu

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více