Top 10 bike parků pro horská kola

Ohodnoťte jak se vám líbil článek
5.4/10

Pro všechny cyklisty, kteří mají rádi plnokrevné zážitky a s oblibou překonávají sami sebe, je v Čechách několik speciálních trail bike parků a tratí. Zejména regiony s členitým terénem a pohořím představují pro bikery doslova ráj. Bike parky nabízí tratě různých obtížností a užijí si tu jak zkušení borci, tak ti, kteří s tímto sportem teprve začínají.

Autor článku: Radomír Němeček, 10. prosince 2019

Špindl bike park

Krásný bike park ve Špindlerově Mlýně, v areálu Sv. Petr, má pro milovníky horských sjezdů připraveno 6 tratí. Nejsnazší „Touristic“ měří 7 km a převýšení činí 430 m. Je ideální pro začátečníky, amatérské bikery i rodiče s dětmi. Pro ty, kteří si chtějí zdokonalit jízdu a naučit se jezdit na lávkách, je k dispozici 35 m dlouhá trať Skills centrum. Vyznavači jízdy na pumptracku mohou zamířit za touto skvělou zábavou na rovinu k dojezdu sjezdovek, kde je 75 m dlouhý ovál. Zkušenějším bikerům je určen 2,8 km dlouhý Freeride s převýšením 450 m, jehož trať, vedoucí po modré sjezdovce často odbočuje do okrajové části lesa. Je protkána množstvím klopených zatáček, hliněných i dřevěných skoků a lávek. Lahůdkou je pak Race, technicky náročná trať s obtížnými pasážemi, dlouhá 2,1 km, s převýšením 450m. Umístěny jsou tu přírodní i umělé skoky, její terén je proměnlivý a nechybí v něm kameny, skalky, ani lesní půda hojně prorostlá kořeny. Novinkou je Slope style, trať pro nejširší okruh bikerů v délce 250 m a s převýšením 25 m. Areál tratí Špindl bike parku je vybudován tak, aby si tu na své přišli nejen „otřískaní“ bikeroví mazáci, ale i začátečníci a amatérští bikeři.

Bike Park Areál Mladé Buky

Další krkonošský areál leží nedaleko Trutnova. V areálu jsou 3 single traily, každý o délce cca 1 km. Modrý Dual track je vhodný pro úplné začátečníky i pokročilé jezdce. Trať je bohatá na klopené zatáčky, boule i skoky. Od Dual tracku se odpojuje červená Red line, aby bikerům nabídla pár klopenek, menší lávku a velkou dřevěnou zatáčku. Poté se připojuje opět k modré trase. Třetí je Black hill, trať s dřevěnými odrazy do snowboardových dopadů. V závěru pod sjezdem je několik větších skoků a boulí ve stylu pumptracku, kde si užijí i děti.

Trutnov trails

Pestrá síť přírodních single trailů se rozprostírá v krásné krajině u Trutnova. Jejich trasy nabízí vyžití všem kategoriím bikerů. Nástupní místa jsou v Trailcentru Lhota u Trutnova a na parkovišti Pod Sedmidomím. Tratě jsou barevně rozlišené dle obtížnosti, přičemž stále platí, že zdejší černá je v kanadském stylu pro profesionály a představuje pěknou výzvu. Nástupní trail Panský stoupák je dlouhý 3,4 km a po staré panské cestě vás přivede na začátek trailů k rozcestí u Jeskyňky. Pro ty, kteří hledají lehkou trasu, je tu 2,5 km dlouhý Úpa trail, vedoucí od trutnovského koupaliště k elektrárně.  Další relativně lehký je Bunkr trail v délce 3,2 km. Letos by měl být rozšířen o úsek pod Slavětínskou rozhlednou a poté se budete moci těšit na trať dlouhou 5 km. Do třetice „všeho lehkého“ je tu Kozí trail dlouhý 2,5 km, kde si během jízdy vychutnáte plynulé svezení. Nechybí ani trail střední obtížnosti, nazvaný Modřínový. Je dlouhý 3,3 km a jeho nejtěžší místa lze zpravidla zdolat i méně náročnou variantou, prostě ho elegantně objet. Trasa s až poetickým názvem „Pod Jeskyňkou“ ukrývá hodně náročný dvoukilometrový trail. Na uvítanou má přichystanou překážku v podobě historického schodiště a jeho přebudované dvě spodní třetiny dají tělu pořádně zabrat.

Obtížnost trasy si vybere každý...    Foto: trutnovtrails.cz

Bikepark DH Bramberk Pec pod Sněžkou

Bikepark v areálu lanovky Hnědý Vrch nabízí sice jen jednu trasu, avšak její různorodost a technicky náročné pasáže uspokojí i náročné bikery. Začíná nad vrchní stanicí lanovky, která sem jede z Pece pod Sněžkou. Na začátku láká posezením a dřevěným rozjezdem. Vrchní část vede z velké části lesem, takže o kořeny a další záludnosti lesního terénu tu není nouze. Navíc se občas do cesty postaví lávka či dropík. Zvláště za vlhka je tento úsek náročným technickým zážitkem. Spodní část cesty je sice rovněž hodně náročná, ale zcela odlišná. Jedná se o traverz přes sjezdovku, který vám nabídne řadu umělých dřevěných překážek, občasné kořeny, ale také kamenitý terén a dokonce i skálu. Trasa bikeparku spolu s krásnou krajinou nabízí opravdu libové svezení.

Singltrek Pod Smrkem

Singltrek pod Smrkem tvoří síť více jak 80 km stezek. Vinou se úbočími horského masivu Smrku ve čtyřech stupních obtížnosti. Trasy, jak je dobrým zvykem, jsou značené v barvách, které prozrazují jejich náročnost. Je tu snadná zelená, lehká modrá, středně obtížná červená a fest náročná černá. Nástupní místo se nachází na pláži přírodního koupaliště v Novém Městě pod Smrkem. K dispozici je tu kompletní zázemí včetně bajkového obchodu a servisu kol, sociální zařízení se sprchami, restaurace, občerstvení, dětské hřiště, pumptrack i možnost ubytování ve zdejším kempu.

Rokytnice bikepark – Horní Domky

Rokytnický bikepark je součástí Skiareálu Spartak Rokytnice nad Jizerou. Jeho sjezdová T-LINE trať obsahuje řadu přírodních překážek a je vhodná pro zkušené sjezdaře. Méně zkušeným bikerům je určen Freeride trail s klopenkami a přírodními překážkami. Dobrou zprávou je, že se chystá rozšíření a od horní stanice lanovky Horní Domky bude pak možné se vydat zpátky do údolí.

Bikepark Ještěd

Oblíbený bike park u lanové dráhy Skalka nabízí traily v krásné krajině Ještědského hřebenu. Středně těžký trail B1 „La Spaghetta“ kombinuje hliněné a dřevěné překážky, druhý středně těžký B1b Freeride Trail staví do cesty dřevěné lávky. Turistická trasa B2 nabízí dřevěné překážky a příjemné svezení a pak je tu trať pro náročné bikery - B3 trail, který již svým názvem „El Masacre Downhill“ napovídá, co můžete očekávat.

Trail Ralsko

Není to sice žádný upravený bike park, ale složení krajiny v okolí Ralska si s ním v mnoha ohledech nezadá. Pokud zamíříte do trojúhelníku měst Mimoň, Doksy a Mnichovo Hradiště, ocitnete se na území, které bylo z důvodu využití pro vojenské účely běžným návštěvníkům dlouhé roky přísně zapovězeno. Díky tomu se uchoval unikátní ráz krajiny, která milovníkům cyklistiky nabízí desítky kilometrů cest a nezapomenutelné zážitky. Vyrazit můžete třeba z Mimoně, kde se hned za městem cesta noří do borových lesů.Trasa vede Hradčanskou pahorkatinou, představí vám skalní útvar Psí kostely, nabídne chuťovkový průjezd Skalní bránou i osvěžení u Máchova jezera, u kterého můžete přenocovat a ráno pokračovat dál. Třeba ke kdysi nejstřeženějšímu vojenskému objektu bývalého Československa, „Javor 52“. Vchod je sice nepřístupný, ale i tak stojí za to tohle místo vyhledat. Možná vás při pohledu na němé svědky minulosti navzdory pohybem rozprouděné krvi trochu zamrazí. Abyste se k Javoru dostali, musíte od Mácháče nejprve vystoupat na hřeben Hradčanské pahorkatiny, poté zamířit po asfaltové Dělové cestě a kolem Malé a Velké Bukové sítí lesních cest směřovat pod Ralsko-Kuřivody.  Objekty jsou ukryté v lese a obehnané pobořeným plotem z ostnatého drátu. Cíl není snadné je najít a určitě je dobré mít s sebou navigaci.

Bikepark Peklák, Orlické hory

Bike park Peklák, který začal vznikat v roce 2012,  leží na svazích stejnojmenného Ski areálu a v jeho okolí. Kromě několika modrých a červených tratí nabízí i opravdu „pekelnou“ černou dvojku: Rolling Stones a Rockn´Roll. První z nich je náročná závodní trať pro zkušené downhill jezdce a cení své zuby v prudkých pasážích, na překážkách a skocích. Po té, co prověří vaši fyzičku a připravenost překonávat sami sebe, napojí se na modrou trať Rodeo. Druhá černá, Rockn´Roll je méně agresivní, ale rozhodně nepatří mezi odpočinkové a dá pořádně zabrat.

Single trails Dolní Morava

Není Morava jako Morava. Tahle leží v ústeckoorlické krajině pod Kralickým Sněžníkem a právě tady najdete Single trails Dolní Morava, místo stále populárnější nejen mezi zkušenými bikery, ale i širokou veřejností. Na start tras vás pohodlně vyveze lanovka. Před jízdou či po ní můžete zaskočit na občerstvení do horské chaty Slamněnka  První trasa je 4 km dlouhý Skalní trail s převýšením 347 m. Svým profilem se řadí do kategorie „enduro“, avšak přesto je přístupný všem milovníkům horských kol. Na trati jsou klopené zatáčky, terénní vlny i dřevěné lávky a její dolní část je koncipována tak, aby se na ní mohli vyřádit i děti od 10 let. Druhou trasou je Sloní trail, který začíná u Wellness hotelu Vista a končí u spodní stanice lanovky U Slona. Trasa dlouhá 660 m a bez převýšení nabízí svezení nejmenším bikerům a začátečníkům, na které tu čekají klopené zatáčky a jednoduché terénní vlny.

Štítky

  • Sportovní
  • pro sportovce
  • Downhill
  • Cyklistika
  • Extrémní
Jak se vám líbí článek
5.4/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.