NÁŠ TIP: Skvělá lyžovačka v areálu Dolní Moravy. Zkuste to také!

Ohodnoťte jak se vám líbil článek
9/10

Znáte lepší způsob jak si užít chvíli volna, než se vydat na výlet a zalyžovat si pod proslulou Stezku v oblacích ve skiareálu Dolní Morava? Nás tato představa již delší dobu lákala, proto jsme se rozhodli prodloužit si víkend a vyrazit v pátek do bezesporu jednoho z nejhezčích skiareálů v Čechách.

Autor článku: Radomír Němeček, 13. ledna 2020

Hurá na výlet

Je pátek ráno a my se scházíme v Hradci Králové, odkud nás čeká zhruba 90 kilometrů dlouhá cesta, která nám může zabrat až dvě hodiny času. Nakládáme auto a vydáváme se na cestu, abychom si užili po ránu také trochu upravené sjezdovky s manšestrem. Volíme nejkratší cestu přes Týniště nad Orlicí, Vamberk, Žamberk, Mladkov a konečně Králíky. Odtud je areál Dolní Morava vzdálen závěrečných 7 kilometrů.

Poloha na mapě

Mapa skiareálu Dolní Morava

Parkování přímo u sjezdovky

Na místo přijíždíme kolem desáté hodiny dopolední a hledáme volné místo k zaparkování. Místní areál disponuje celkem 8 parkovacími plochami, které celkem nabízí více než 840 parkovacích míst. Parkoviště umístěná nejblíže lanovkám jsou vlivem pololetních prázdnin plně obsazena. Po chvíli hledání však parkujeme na parkovišti jen 100 metrů od lanovky u nenápadného potůčku, kterým je řeka Morava na svém horním toku.

Občerstvení bez čekání

Naše první kroky směřují k občerstvení ve zdejší chatě U Slona, abychom načerpali potřebnou energii. Chata je moderně vybavena s možností sezení uvnitř i venku, ceny jsou přijatelné a netvoří se fronty. Pernamentky je možné pohodlně zakoupit na třech pokladnách. Dlouho nezahálíme a přesouváme se k čtyřsedačkové lanové dráze, která díky kapacitě 2 400 osob za hodinu i v době pololetních prázdnin stíhá lyžaře vypravovat na svahy bez dlouhého čekání.

Zábavné tratě U Slona

Stoupáme vzhůru lanovou dráhou vedoucí nad upravenými sjezdovkami, které už na pohled z výšky působí moderně a různorodě. Vedle hlavní sjezdové tratě zde nalezneme zábavnou, klikatou trať plnou pozvolných i prudších zatáček, crossovou trať s boulemi, několik menších skoků i rozlehlý park s překážkami. Vše je rozmístěno a uzpůsobeno tak, že se všem překážkám můžete pohodlně vyhnout. Není se tedy čeho bát. Tratě jsou široké a rozhodně se hodí pro rodiny s dětmi, a to i s těmi nejmenšími, které zde zaručeně potěší zpestření v podobě průjezdu krátkým tunelem či přímo dětský ski park.

S nabranou nadmořskou výškou se navíc rozpouští oblačnost a my konečně vidíme modré nebe. Na vrchu lanové dráhy se nám dostává krásného panoramatu. Pořizujeme několik snímků na památku a vydáváme se svahem dolů. Na výběr máme takzvaného Malého a Velkého slona, tedy modrou nebo červenou trať. Zatímco na modré trati Malý slon sjíždíte svah pozvolnými zatáčkami, které nás vedou lesem a pod lanovou dráhou, náročnější Velký slon vede rovně, přímo k dolní stanici lanovky. Přestože je červená trať o poznání náročnější, díky své šířce ji mohou pohodlně a bez obav zdolat i méně zdatní lyžaři.

Sedačkové lanovky jsou zde celkem 2

Sněžník pro zdatnější lyžaře

Po chvíli střídání sjezdových tratí na sjezdovce U Slona sjíždíme od horní stanice propojovací cestou k druhé sedačkové lanové dráze Sněžník, která vede na samotný vrchol ke Stezce v oblacích. Zdejší tratě už nejsou tak mírné, jako ty vedlejší a máme tak na výběr dvě sjezdovky Sněžník A a Sněžník B, přičemž první jmenovaná je přímá černá trať, ve druhém případě jde o červenou, technicky náročnější trať se zatáčkami. Pro ty, kteří chtějí vystoupat ještě výše, je k dispozici vlek Slamník typu poma, který lyžaře vyveze na přilehlý kopec až nad samotnou Stezku v oblacích. My se vydáváme touto cestou a naskýtá se nám překrásný výhled nejen na zmiňovanou stezku, ale na celou oblast Orlických hor a Jeseníků.

Kam na oběd?

Hodiny ukazují chvíli po poledni, je ideální čas dát si pauzu na oběd. Hned vedle Stezky v oblacích nalezneme horskou chatu Slamněnku s restaurací, která nabízí na své terase nevšední výhled. Jídlo si zde vyberete ze zhruba deseti hlavních chodů formou bufetu. Díky tomu i v tento čas a v době prázdnin fronta postupuje. Počasí se ustálilo a díky tomu si vychutnáváme jídlo na zahrádce a kocháme se panoramatickými výhledy.

Skvělá zábava až do večera

Po obědě se vydáváme vyzkoušet obě tratě typu Sněžník. Jelikož došlo k dříve předpovídané oblevě, těžký sníh je v odpoledních hodinách už náročný a po projetí obou tratí se vracíme zpět na o poznání zábavnější trať U Slona, kde trávíme zbytek odpoledne až do 16:00, kdy končí provoz lanovek. Poslední jízdu zakončujeme opět v restauraci U Slona. Před odjezdem ještě testujeme místní bobovou dráhu a vydáváme se příjmeně unaveni zpět. Cestu zpět volíme na kruhovém objezdu v obci Králíky rychlejší než ráno a vydáváme se tentokrát na Jablonné nad Orlicí.

Parkování v areálu Dolní Morava

Mapa parkovišť na Dolní Moravě


Naše hodnocení areálu Dolní Morava

Moderní zázemí, super sjezdovky a hoské chaty s pohodovou atmosférou. Návštěvu skiareálu rozhodně doporučujeme!

Parkování: 8 parkovacích ploch / 840 míst + doprava skibusy zdarma
Občerstvení: 5 restaurací, barů a bufetů přímo v areálu
Sjezdové tratě: 7 sjezdovek všech stupňů obtížností v délce 9,5 km + snowpark, crossová trať a funline
Dětský ski park: ano
Lyžařská škola: ano
Umělé zasněžování: ano
Provozní doba: 8:30 - 16:00
Večerní lyžování: ne

Aktuální ceny a více informací: https://www.dolnimorava.cz

Štítky

  • Sportovní
  • pro rodiny s dětmi
  • Sjezdové lyžování
  • pro dva
  • Běžecké lyžování
  • pro školy a organizace
  • Sportovní areály
  • pro sportovce
Jak se vám líbí článek
9/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.